Deniz kestanesi nedir?

Üzeri dikenli, at kestanesini andıran bir deniz hayvanıdır. Kayaların arasındaki yosunlarda yaşar. Derisidikenlilerden olan denizkestanesi ilik suya atılırsa üstündeki dikenler erir. Geriye kestaneye benzeyen sert bir mahfaza kalır. Hayvanın başı bunun alt tarafındadır. Bunlara «Aristo feneri» derler. Hayvan vücudunu örten dikenler sayesinde yer değiştirir. Yosun yiyerek beslenir. Yumurtlayarak çoğalır. Omurgasız olmakla birlikte, damarları, ve sinir sistemi bulunmaktadır. Deniz kestanesi nasıl üret sorusunun yanıtı için ise, bu derisi dikenlinin hiç bir dış etkiye gereksinimi olmadığını, ve kendi embriyon sistemini kendisinin geliştirebildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Deniz kestanesi bu özelliği dolayısı ile olağanüstü olarak belirtilmektedir. Bunun dışında, deniz kestanesinin, kendisinde, derisinde, ya da uzuvlarında oluşabilecek hasarları tamir edebilme enerjisine sahip olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Deniz kestanesinin kabuğunun yer değiştirebilmesi adına küçük ayaklarının bulunduğunu, ve bununla birlikte, yakınında bulunan besinleri yakalayabilmesi adına kıskaçlara sahip olduğunu belirtmeliyiz. Sahip olduğu bu dikenler sayesinde deniz kestanesi, kendini yenileyebilme özelliğine sahip bulunmaktadır. Çok uzun zamandan bu yana hakkında bilgi sahibi olunan deniz kestanesinin, içerisinde bulunan turuncu kısmının iyileştirici özelliğinin bulunduğu ise, günümüz tıp bilimi tarafından kanıtlanmış bulunmaktadır. Farklı ülkelerde, deniz kestanesi faydalarından farklı şekillerde yararlanılmaktadır. Dilerseniz deniz kestanesi ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan deniz kestanesi faydalarına, ülkeler bazında, birlikte göz atalım:

Çin, deniz kestanesinin içerisinde bulunan turuncu kısmı, pirinç unu ile karıştırır, ve deride oluşan kabuk, ve yaraların, kaşıntı sorunlarının giderilmesinde kullanır. Japonya, deniz kestanesinin içerisinde yer alan turuncu kısmı kurutur, ve ezer, sonrasında ise uyarıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Sicilya’da, deniz kestanesinin içerisinde bulunan turuncu kısım, zeytinyağı ile karıştırılır, ve doğal cilt bakımında kırışıklık tedavisi için, hem de cildi yumuşatıcı etkisi dolayısı ile kullanılır. Deniz kestanesinin içerisinde bulunan turuncu kısım, deniz kestanesi faydalarından yararlanmak adına kullanılmakta olup, mercan adı ile bilinmektedir, ve fiyatı oldukça pahalı olup, deniz kestanesinin kendi kendine üremesini sağlayan, canlıyı yenileyen bölüm olarak bilinmektedir. Deniz kestanesinin içerisinde bulunan, ve sözünü ettiğimiz turuncu kısmın, lezzetinin çok fazla olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

deniz kestanesi

Deniz kestanesi faydaları, işte bu turuncu kısım sayesinde gerçekleşmekte olup, deniz kestanesi ne işe yarar sorusunun yanıtları bilindiğinden dolayı, ciltteki problemleri tedavi etmek, ve cildi yenilemek adına, deniz kestanesinin bazı kozmetik ürünlerde kullanıldığını da belirtmemiz gerekmektedir. Akdeniz’deki koylarda iki türüne yaygın rastlanan deniz kestaneleri, son yıllarda kirlilik tespiti çalışmalarında ’biyotest canlısı’ olarak kullanılıyor. Deniz kestanesi, ülkemizde yeteri kadar değerlendirilmediği gibi sahil şeritlerinde tatilciler tarafından istenmeyen canlı türü olarak görülüyor. Oysa ki denizanasının çokluğu ortamdaki organik kirliliğin, deniz kestaneleri ise temizliğin göstergesidir.”

Üreme

Deniz kestanelerinin üremeleri çok ilginç bir andır. Yanyana geldiklerinde dişi, yumurtalarını akıntıya bırakırken aynı anda erkek de spermlerini bırakır. Bu hücrelerin sayısı milyonlarcadır. Yumurta bulutları sperm bulutlarıyla karışır. Karşılaşacakları zorluklar ve tehlikeler düşünüldüğünde, bu kadar çok sayıda hücrenin bırakılmasının amacı da ortaya çıkar. Dişiden gelen genler erkekten gelen genlerle birleşir. Bu hücrelerdeki genlerin sayısı özellikle yarıya indirilmiştir. Böylece erkek ve dişiden gelen genler bir araya geldiğinde sağlıklı bir kestane hücresi oluşturulur. Dişi ve erkek hücreler birleştiğinde, hücreler hemen bölünerek çoğalmaya ve özelleşmeye başlarlar. Bölünen ve özelleşen hücreler bir süre sonra larva haline gelir. Deniz kestanesinin dikensi uzantıları, tüp ayakları, sindirim sistemi ve birbirinden farklı dokuları, larva safhasında gelişmeye devam eder.

Dünya mutfağındaki yeri

Dikenli yapısı sebebiyle oldukça zor toplanabilen denizkestaneleri, Aralık ile Mart ayları arasında pek çok aileye geçim kaynağı oluyor. Turizm ve yemek dergilerinde “dünyanın en iyi üç lezzetinden biri” ünvanını almış olan deniz kestaneleri, ülkemizde fazla talep görmese de Uzak Doğu ve Avrupa ülkelerinde menülerde yerini almış durumda. Üstelik fiyatıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Yemek kültürümüzde yeri olmasa da, pek çok balıkçının balık çıkmadığı dönemlerde topladıkları tek gelir kaynağıdır.

deniz kestanesi

Özel yapılmış kepçelerle denizden tek tek toplanan kestaneler, derin bölgelerden ise dalarak toplanır. Erkek ve dişi olarak farklılık gösteren deniz kestanelerinin dişi olanı seçilip toplanmalıdır. Dişi kestaneler kendilerini koruma altına almak adına üzerlerini bir ot veya taş parçası ile kamufle etmeye çalışırlar. İşin uzmanları tarafından ayırt edilebilen denizkestaneleri toplandıktan sonra özel makaslarla kesilerek içindeki yenebilen kısım kaşıkla çıkartılır. Kavanozlara doldurularak satışa hazır hale getirilir. Anlatıldığı kadar kolay olmayan, büyük emeklerle satışa hazırlanan deniz kestaneleri, denizden çıktıktan sonra iki günlük ömre sahiptirler.

Sözlükte "deniz kestanesi" ne demek?

1. Hareket edebilen dikenlerle örtülü, yuvarlak kalker kabuklu, derisidikenlilerden bir yumuşakça (echinus esculentus).

Denizkestanesi kelimesinin ingilizcesi

sea urchin

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç