Demo nedir?

Demo kelimesi ingilizce demonstration kelimesinin kısaltılmış halidir. Demo'nun anlamı bir oyunu bir programı veya herhangi birşeyi tanıtmak amacıyla yapılan sunum anlamındadır. Demo sözlükte "tanıtım, gösteri, gösterme" gibi anlamlara gelmektedir. Demo olan bir ürün tanıtım yada deneme amaçlı kullanıma sunulmuş bir üründür.

Demo ürünler nelerdir?

Örneğin bir oyunun demosu yayımlanır. Yayımlanan bu oyunun demosu tanıtım amaçlıdır. Benzer şekilde internet üzerinden indirdiğiniz bir program demo yani tanıtım sürümü olabilir. Filmlerin fragmanlarıda birer demo yalnız onlar fragman yada trailer olarak adlandırılırlar. Müzik sektöründede demo ürünler kullanılmaktadır. Örneğin; Müzisyenler genelde şarkılarının demolarını yaparak bunları, grup ve aranjörlere sunarlar.

Demo ürünlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Demo ürünlerin tabiki de kullanıcı açısından avantajları ve dezavantajları vardır.

Örneğin; Bir bilgisayar programının demo sürümü 30 gün süre ile kullanılabilir 30 günden sonra lisans almanız gerekebilir. Benzer şekilde demo sürüm olan programların tüm özelliklerini kullanamayabilirsiniz yani bir takım özellikler kısıtlanmış olabilimektedir.

Demo ürünlerin kullanıcı açısından bir avantajı da ürünü almadan onu test etme imkanınız olmasıdır. Ürün'den beklediğiniz verimi alamazsanız demo sürümü sonunda satın almayabilirsiniz. Fakat demo sürümü olmayan bir ürünü hemen satın aldığınızda olumsuz bir durum karşısında maddi olarak zarara uğrayabilirsiniz.

Demo ürünler satıcılar açısındanda önemlidir. Firmalar kullanıcıların görüşlerini alabilirler bu sayede ürünlerini dahada geliştirme fırsatı bulabilirler. Demo kullanıcılarının iletişim bilgilerini alarak "potansiyel müşteri" kavramı adı altında sizle iletişime geçerek size çeşitli indirimler sunarak ürünlerini satabilirler. Kimi demo ürünler demo süresinin bitişine kadar sizin tüm özelliklerini kullanmanıza izin verirken kimileriyse buna izin vermezler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç