Deluxe oda ne demek?

Otel odaları bir üründür ve otel işletmecileri ürünlerini hizmet verdikleri pazarlar, otellerinin fiziki yapıları ve boyutları, kategorileri, donanımları, lokasyonları, markaları ve operasyon güçlerine göre konumlandırırlar.  Buna göre Deluxe oda, standart odalardan farklı olarak daha kaliteli mobilya ve üstün hizmet sunmaktadır. Banyo ve giriş koridoru hariç minimum yaşam alanı 34-40 mt2 arası olmalıdır. 1 adet King Size Bed yatak veya 2 adet Super Single Bed yatak bulunur. Bu tip odaların dekorasyonu, donanımı ve banyo yerleşimi standart odalardan farklılık gösterir. Satış fiyatı standart oda'dan, superior oda'dan ve executive oda'dan yüksektir.

Oda yatak tipleri ve ölçüleri

• Single yada Twin Bed (Tek kişilik yatak)   100 cm x 200 cm
• Super Single Bed (Süper Tek Kişilik Yatak)   125 cm x 200 cm
• Double Bed yada French Bed (İki Kişilik Yatak)   140 cm x 200 cm
• Queen Size Bed (İki Kişilik Yatak)   160 cm x 200 cm
• King Size Bed (İki Kişilik Yatak)   180 cm x 200 cm
• Super King Size Bed (İki Kişilik Yatak)   200 cm x 200 cm

Standard single room (standart tek kişilik oda)

Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı dediğimiz bölüm minimum 16-22 mt2 arası olmalıdır. Odanın içinde 1 adet Double Bed veya French Bed yatak bulunur.

Standard double room (standart iki kişilik oda)

Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı minimum 22-28 mt2 arası olmalıdır. Odanın içinde 1 adet Double Bed veya 1 adet Queen Size Bed yatak bulunur.

Standard twin room (standard iki yataklı oda)

Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı olarak minimum 22-28 mt2 arası olmalıdır. Bu oda 2 adet Single Bed veya Twin Bed yatak kombinasyonundan oluşur.

Standard triple room (standart üç kişilik oda)

Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı olarak minimum 28-34 mt2 arası olmalıdır. 1 adet Double Bed ve 1 adet Single Bed yatak veya 3 adet Single Bed yatak bulunur.

Superior room

Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı minimum 28-40 mt2 arası olmalıdır. 1 adet Queen Size Bed yatak veya 1 adet King Size Bed yatak veya 2 adet Single Bed yatak veya 2 adet Super Single Bed yatak bulunur. Bu tip odaların dekorasyonu, donanımı ve banyo yerleşimi Standart Odalardan farklılık gösterir. Satış fiyatı Standart Odalardan yüksektir.

Executive room

Superior Oda'ya benzer. Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı minimum 28-40 mt2 arası olmalıdır. 1 adet Queen Size Bed yatak veya 1 adet King Size Bed yatak veya 2 adet Single Bed yatak veya 2 adet Super Single Bed yatak bulunur. Bu tip odaların dekorasyonu, donanımı ve banyo yerleşimi Standart Odalardan farklılık gösterir. Satış fiyatı Standart Odalardan ve Superior Oda'dan yüksektir.

Deluxe room

Banyo ve giriş koridoru hariç minimum yaşam alanı 34-40 mt2 arası olmalıdır. 1 adet King Size Bed yatak veya 2 adet Super Single Bed yatak bulunur. Bu tip odaların dekorasyonu, donanımı ve banyo yerleşimi Standart Odalardan farklılık gösterir. Satış fiyatı Standart Oda'dan, Superior Oda'dan ve Executive Oda'dan yüksektir.

Corner room (köşe oda)

Otelin köşe konumuna yerleşmiştir ve genelde manzaralı bir oda tipidir. Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı minimum 22-40 mt2 arası olmalıdır. Standart İki Kişilik Oda tipinin veya Superior, Executive ve Deluxe oda tiplerinin özelliklerini taşımakla birlikte otel içinde yerleştiği konum nedeniyle fiyatı kendisiyle benzeşen diğer odalardan yüksektir.

Suite room (suit oda)

Banyo ve giriş koridoru hariç minimum yaşam alanı 70-95 mt2 arası olmalıdır. İki oda kombinasyonu şeklindedir. Bir oda oturma ve yaşam alanı diğer oda ise yatak odasıdır. Yatak odasında genelde 1 adet King Size Bed yatak veya 1 adet Super King Size Bed yatak bulunur. Her iki odada televizyon vardır. Oturma grubu yatağa dönüşebilir ve ayrıca yüksek metrekareye sahip olduğu için uygun alana gerektiğinde ilave yatak kurulabilir. 2-4 kişi arası misafirler veya çok çocuklu aileler için uygun oda tipidir ancak tabii ki tek kişi veya çift kişi olan misafirlerde konaklayabilir. Banyo yerleşimi ve donanımı Standart Odalardan farklıdır. İçinde tam teşekküllü mutfak bulunabilir. Bazı otellerde Suite odalarda minibar yerine maxibar veya normal buzdolabı vardır. Otelin en pahalı oda tiplerinden biridir.

Junior suite (minik suite)

Banyo ve giriş koridoru hariç yaşam alanı minimum 40-70 mt2 arası olmalıdır. Genelde tek bir odadan oluşur ve 1 adet King Size Bed yatak veya 1 adet Super King Size Bed yatak ile birlikte kalan boş alanda oturma grubu ve serbest yaşam alanı bulunur. Oturma grubu yatağa dönüşebilir ve ayrıca yüksek metrekareye sahip olduğu için uygun alana gerektiğinde ilave yatak kurulabilir. 2-4 kişi arası misafir veya çok çocuklu aileler konaklayabilir. Banyo yerleşimi ve donanımı Standard Odalardan farklıdır. Otelin en pahalı oda tiplerinden biridir.

Presidential suite (başkanlık suite)

Banyo ve giriş koridoru hariç minimum 95-600 mt2 arası olmalıdır. Genellikle iki ve üzeri odanın kombinasyonundan oluşur. İki yatak odası , iki oturma ve yaşam odası, giyinme odası, jakuzili yüksek metrekareye sahip banyo, ikinci banyo, tam teşekküllü bir mutfak alanı, yemek masası ve geniş çalışma alanı vardır. Özel dekore edilmiştir ve güvenlik donanımı maksimumdadır. Otelin konum ve manzara anlamında en rakipsiz yerine yerleşmiştir. Bu oda tipinde kalan misafirlere hizmet etmeleri için bu odaya özel görevliler bulunur. Odanın dışında yine bu oda misafirlerine ait özel alanlar bulunabilir. Devlet Başkanları, Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Büyükelçiler, Bakan ve önemli diplomatlar bu oda tipinde konaklarlar. Ayrıca önemli şirketlerin sahipleri, yöneticileri veya çok zengin misafirler bu oda tipini tercih ederler. Oda fiyatı gecelik 3000-40.000 Euro arası değişmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç