Dekorasyon nedir?

Yapıların içine ve dışına tatbik edilen süsleme işine denir. Oda ve salonların dayanıp döşenmesi de dekorasyona dahildir. Dekorasyon bugün mimarlığın bir kısmı halindedir. 'İç ve dış süsleme olmak üzere ikiye ayrılır. Dış süsleme daha çok mimarlıkla ilgilidir. İç süslemede ise mimarlıkla beraber resim, heykel gibi başka sanat kolları da yer alır. Odaların, salonların zevkli bir şekilde dayanıp döşenmesi de dekorasyon konusu içine girer.

psikolojiyi rahatlatacak renklerin, eşyaların, aksesuarların bir arada kullanılarak huzur veren bir mekan yaratılması demektir; bir sanattır. Herkes bir şeyler tasarlayabilir ancak önemli olan uygun tasarımı yapmaktır. Kişiden kişiye elbette farklılık gösterecektir. En basitinden aynı koltuk takımına sahip iki arkadaşın; yerleştirme planları çok büyük olasılıkla aynı olmaz. Hatta kesinlikle aynı olmaz. Bu da insanların her birinin yapısının, duygu ve düşüncelerinin farklı olmasından kaynaklanır.

Bir mekanda yapılmış tasarım size dekorasyonu yapan kişi hakkında fikirler verecektir. Birbiri ile zıt renkleri kullanması tezatlığını, açık renkler tercih etmesi ferahlığı sevdiğini, kahverengi tonları kullanması ahşabın ağır havasından vazgeçemediğini… Bunun gibi birçok fikir sahibi olmayı sağlamaktadır. Dekorasyon yalnızca kişiye özel; özgün tasarımlardır. Bu sayede kişiye ait soyut düşüncelerin somutlaştırılması sağlanır denilebilir.

Dekorasyan ve düzen arasındaki ilişki

Günümüzde dekorasyon ve düzen birbirinden ayrılmayan, aynı zamanda aralarındaki ilişki de sürekli bir değişkenlik durumu ihtiva eden iki kavramdır. Bir dekorasyon modasına göre düzen estetik bir anlam taşırken, başka bir dekorasyon modasına göre düzensizlik estetiğin temel noktası olabilmekte. Bu durum dekorasyona son derece çağdaş ve özgür bir yapı katmakla birlikte, çok farklı olasılıkları ve kombinasyonları da beraberinde getirmektedir.

dekorasyon

Dekorasyonun kısa tarihi

Dekorasyonun tarihine bakarsak, dekor üretme işlemi Eski Mısır dönemine dayanan bir gelenektir. Eski Mısır’da firavun odaları firavunun seçtiği taht ile uyumlu renklere, genel olarak sütunlarda firavunun asasının rengine boyanırdı.  İnsanlık binlerce yıldır dekorasyonla uğraşmasına rağmen,  ancak yirmi birinci yüz yıl da dekorasyon işi profesyonel bir hal aldı. Ticari ve iktisadi bir çok özelliğe bürünerek yeni bir iş alanı haline geldi. İnsanlar iş yerlerinin ve evlerinin dekorasyonunda profesyonel yardım alarak yeni bir ekonomik kazanımı desteklemeye başladı.

Dekorasyon şirketleri de artık bünyesinde iç mimarlar, mimarlar, tasarımcılar ve grafikerler çalıştırarak bu yeni sektörde büyük payı kapma yarışına girdiler. ekorasyonun taşıdığı estetik ve görsellik hayatımızda büyük bir etki yaratmakta hem sektörel hem de yaşamsal olarak güzel sonuçlar doğurmakta ve zevkli tasarımlarla hayatımızı renklendirme de önemli bir yeri bulunmaktadır. Dekorasyon yaşanılan ortamı olduğundan çok farklı göstermenin yanı sıra, insanlar üzerinde farklı hisler ve düşünceler uyandırmada da etkilidir. Bu bakımdan evlerimizi ve iş yerlerimizi dekore ederken mutlaka üzerinde uzun uzun düşünülmeli ve en uygun tasarım seçilmelidir.

Vintage dekorasyon nedir?

Son yılların en fazla tercih edilen dekorasyon tarzları arasında yer alan vintage dekorasyon, eski dönemlere ait olan dekorasyon parçalarının günümüz dekorasyon fikirleri ile harmanlanarak kullanılması sonucu elde edilen tarzdır. Nostaljiye olan özlem, her dönemde giyim ve dekorasyon fikirlerinde kendini göstermektedir. Nostaljik görünümün elde edilmesini sağlayan vintage dekorasyon ile aynı zamanda modern bir görünüm elde edilecektir. Vintage dekorasyonunda belli renkler ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Toprak tonları, pastel pembe ve mavi, yeşil ve beyaz bu renklerin başında gelmektedir. Vintage dekorasyon, gösterişli hiçbir unsuru barındırmamaktadır.

dekorasyon

Bu dekorasyon tarzı için görkemli görünümün elde edilmesi demek yalnızca çiçekli dokular ve dantellerin kullanılması demektir. Giyim modasında da yer edinen eskitme tarz, ev dekorasyonlarında da gözlemlenmektedir. Mobilyalarda eskitmelerin kullanılması daha nostaljik bir ambiyans yaratmaktadır. Parlak ve canlı renklerin bulunmadığı vintage dekorasyonlarda, oturma grupları sade ve küçük yapıları ile dikkat çekmektedir.

Abartı olan her tasarım ürününde uzak olan vinyage dekorasyon sayesinde sade, romantik ve şık bir tarz yaratılabilir. Bu dekorasyon tarzını eskilere ait eşyalarla her ev sahibi yaratabilir. Eski eşyaların doğru kullanımları ve günümüze uyarlanması ile yeni bir görünümün elde edilmesi mümkündür. Bu tarzı evlerinde kullanacak olan ev sahiplerinin dikkat etmesi gereken temek detaylar bulunmaktadır.

Her oda için farklılık gösteren bu detayların sağlıklı bir vintage tarzın yaratılması için önemi büyüktür. Son dönemlerin en çok konuşulan ve şıklığı ile de kendinde sıkça söz ettirmeye devam edecek olan vintage dekorasyonun temel özelliklerinin eski döneme ait eşyalar olduğu unutulmamalıdır. Eski eşyaların değerlendirilmesi için oldukça farklı ve şık bir seçenektir.

Sözlükte "dekorasyon" ne demek?

1. Dekor yapma eylemi.
2. Bir yeri süsleme.

Dekorasyon kelimesinin ingilizcesi

n. decoration
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç