Dejeneratif nedir?

Dejeneratif, oluşumunda travma, tümör veya yangı gibi unsurların etkili olmadığı, sadece dejenerasyona veya diğer bir ifadeyle dönüşümlü hücre zedelenmesine bağlı olarak biçimlenen hastalıkların genel adıdır.

Bazı dejeneratif hastalıklar aşğıda belirtilmiştir.

Dejeneratif kas hastalığı: Yirmi dört saat veya daha fazla süre yatalak halde kalan, vücut yapısı iyi gelişmiş sığırların kaslarında biçimlenen, iskemiye bağlı değişimiyle birlikte, kreatin fosfokinaz ve glutamik oksalasetat transaminaz düzeylerinin geçici yükselmesiyle belirgin klinik hastalık tablosu.

Dejeneratif miyelopati: Arka bacaklarda eş güdüm bozukluğu, felç, kas atrofisi ve idrarın tutulamaması gibi klinik belirtilerle seyreden, sinsi seyirli, neden veya nedenleri tam olarak bilinmeyen, omurilikte bakışımlı miyelin erimesiyle belirgin kalıtsal hastalık. Özellikle yaşlı Alman kurt köpeklerinde ve iri cüsseli köpek ırklarında görülür.

Dejeneratif miyeloradikulomiyopati: Omurilik ve sinirlerin omurilikteki köklerinin dejenerasyonla belirgin hastalığı.

Dejeneratif osteoartritis: Osteoartritis.

Dejeneratif pannus: Kronik yüzeysel keratitis.

Dejeneratif ve nekrotik yangı: Doku kaybıyla veya diğer bir ifadeyle nekroz dejenerasyonla belirgin, yangı, değiştirici yangı.

Distrofik ve dejeneratif kalp kası bozukluğu: Kalp kasında, yangı ve gelişim bozuklukları dışında kalan, beslenmeye ilgili bozukluklar ve dejeneratif olayları içerisine alan patolojik değişimler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç