Deizm nedir?

Toplumlarda çok çeşitli inanç şekilleri ortaya çıkmıştır bu inanç şekillerinden biride deizm'dir. Deizm; 17. ve 18. yüzyılda ortaya çıkmış tüm dinleri reddeden Tanrı'yı sadece bir ilk neden olarak kabul eden yani tanrının varlığına inanan inanç felsefesi şeklidir.

Semavi dinlerde yani Musevilik, Hıristiyanlık, islam gibi dinlerde insanın, önceden evrim geçirmeksizin yaratıldığına inanılır. Bu inanış deizmde yoktur. Deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahutta mucizeler), yaradanın dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler.

Bunun yerine; deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal Dünya'nın kanunlarında görmeyi tercih ederler. Bu doğrultuda da; varolan tek bir tanrının ya da üstün varlığı kabul ederler.

Deizm'in kabul etmediği öğeler nelerdir?

1- tanrı tarafından ilan edilmiş veyahutta yazıldığı iddia edilen kitaplara sahip olan dinlerin reddi.

2- İncil'in Tanrı'nın sözü olduğunun reddi.

3- Mucizelerin ve kehanetlerin reddi.

4- Dini bilinmez öğelerin reddi.

5- İncil'deki yaratılış hikayesinin ve insanların doğuşta günahkar olduklarının reddi.

6- Hristiyanlığın reddi.

Deizm'in kabul ettiği öğeler nelerdir?

1- Tanrı vardır ve kainatı yaratmıştır.

2- Tanrı insanların mantıksal davranmasını ister.

3- İnsanların ruhları ölümden sonra hala vardır, bu doğrultuda ölümden sonra yaşam da vardır.

4- Yaşam sonrasında, Tanrı iyi davranışlarımızı ödüllendirecek, kötü davranışlarımızı cezalandıracaktır.

Deizm'in dayandığı temel nedir?

Akıla ve doğaya. Evrene bakınca bir düzen görürüz ve bu düzen bizi bir tanrı ya da tasarımcı inancına götürür.

Deizm tanru inancını kabul ediyorsa deizm ile Dinlerin arasında ne fark vardır?

Deizm doğaya ve akla dayanır, vahiye dayanmaz. Diğer tüm dinler vahiye ya da kutsal kitaplara dayalıdırlar. Deizmde bir rahibe papaza ya da imama gerek yoktur. Deizm de ihtiyaç olan tek şey kendi sağduyumuz ve düşünme becerimizdir.

Deistler dua ederler mi?

Sadece şükür ve teşekkür için dua edebilirler, tanrıya dikte etmezler. Dua için belli bir yer ve zaman, belirli bir vücut duruşları yoktur.

Dış Bağlantılar

Örnek deist sembolü

Yorumlar

Murat 10.04.2018
Neden birbirinize hakaret ederek konuşuyorsunuz. Kimsenin kimsenin düşüncesine saygısı yok. Herkes fikrini beyan etsin. Fikrini savunsun....
Cevapla
Güney 04.01.2018
Hepinize saygı duyuyorum
Cevapla
Parapsikoloji 02.01.2018
Ben imamhatipliyim 6. Sınıfta başladım 8 deyim 8 de deist oldum çünkü düşüncelerim kitaplardan aldığım bilgiler e göre deizmi seçtim İslami şöyle bir şekilde düşünüyorum İslam aslında bir sistem eskiden putperestlik lik vardı bir kişi bu olaya müdahale olması gerekirdi onuda Muhammed yaptı .kısaca yazdım saçma oldu neyse üşendim isteyene yazarım
Cevapla
Deist 28.12.2017
Sizler bos bos konusmaya devam edin siz insanlarin uydurdugu dinlere inanin akliniz olsaydi acik acik görürdunuz neyin ne olduğunu
Cevapla
Deist 25.09.2017
Dinler kitaplar mezhepler ırklar hepsi insanoğlunun uydurmasıdır. En azından doğaya tapan bile olsa saygı duyarım, ama İslam hıristiyanlık Yahudilik musevilik vs hepsi boş şeyler, insanların koyun gibi eğitilip hizaya sokulmasından başka bişey değil. Ateistlere saygım var. Tek gerçek ; kainatı kontrol eden bir güç var enerji gibi, her yerde ve herşeyde. Bütün canlı ve cansızları var eden yok eden kontrol edebilen bir güç. Gerisi hikaye. Saygılarımla
Cevapla
Gökhan 20.09.2017
Isteyen istedigine inanir. Senin namuslu olman, sapik olmaman, kul hakki yetim hakki yememen icin, kutsal kitaba, dine ihtiyacin varsa zaten olay baştan yanlış.
Cevapla
Ahmet 19.09.2017
Arkadaşlar bende deizme inaniyrm ama aklıma takılan şeyler var yardımcı olacak bı arkadaşım varmı acaba deizm akıl ve doğaya dayanir dimi ama ben şunu sormak istyrm insan yanilabilir yani aklıyla ya yanlış şeyler yapabilir o zaman nasıl olacak bu konuda fikri olan deizm arkadaşlarima sormak istyrm
Cevapla
K mutlu kan 15.09.2017
Bırakın milleti kendinize bakın herkes inandiginda özgürdür . Başkalarını eleştirenler onlar inancını paylaşıyor ya siz onların inancına saldırıyor Kim kimin günah defterini tutar olduda cehenneme gideceğini nereden biliyor ALLAH vekaletini mi verdi size ince hesaplar yapar oldunuz aynaya bakıp kendinizle ne kadar yuzlestinizde burada ahkam keser oldunuz .
Cevapla
Hamza 09.05.2017
Bu hassas düzenin yaratıcısı yaratılış gayesini bilderecek peygamber göndermemesi olacak şey mi? Son din islamdır. Kuran üzerinde çalışalım. Yoksa ölüm sonrası pişmanlık fayda vermez. Ayrıca her rüzgarın etkisiyle kıble değişilmez.
Cevapla
Ben 27.03.2017
Yorumlarınıza dikkat edin herşahıs inanışında özgürdür istediği şeylere inanır.Yaşamda insanlar vicdanına göre yaşıyorsaki öyle yaratandan başka herşey yalan dinlermi hepsi insanoğlunu yönlendirme ve yönetme şekli herkese iyi vicdanlar sağlıkla kalın.
Cevapla
Rüzgar Arslan 14.03.2017
Eğerki islam dinini savunup deist'liği kötülüyorsan sende kendi dini görüşünü sorgula eğerki islam dini hoşgörü ve anlayış dini ise bunun kurallarına uyarak yaşa ve inancının olduğu dinin kitabını oku ve gör ki dinlere saygın olması gerektiğini. İnsanlar başka dine mensup olduğu için öldürüldügü ve yaşam tarzlarına göre yargılandığı ve bunların haklı buluğuna kânaat getirilen inanç islam dininin tamamiyle dışına çıkan bir inançtır. O yüzden tarafında olduğunuz dinin gerekçelerini uygulayınız.
Cevapla
Ömer rıfat dikici 09.04.2018
Hepiniz boş boş konuşuyorsunuz allah bile canını almadığı bir kula dünyada hesap sormuyor siz kimsiniz kula kuluk ediyonuz değişikler ister ateist olur ister hıristiyan olur sizene allah bile canını almadığı bir kula dünyada hesap sormuyor be bos konuşmayın allah onların arasında
Cevapla
Bülent kurşun 20.01.2017
Yüce mevlanin getirdiği din ağır gelmis kendi istek ve arzularına uymadığı icin inkar yolunu tutup kendi arzu ve heveslerine göre yaşam şekli daha işlerine gelmiştir yapacak birşey yok bu konuda kurani kerim saten bizi uyarıyor kendimizi de fazla yıpratmaya gerek yok ölüm yakın anya konya o zaman belli olacak vesselam acele etmemek lazım.
Cevapla
Yıldız 18.01.2017
Bir insan nasıl olupta islamiyeti sectigi halde güya bilmem ne yüzünden islamiyeti bırakıp deizimi seçer bence saçmalığın daniskası salaklığın ta kendisidir özellikle Yusuf kardeşimin sözleri herşeyi çok güzel anlatıyor benim Müslümanlıktan çıkmış kafirlere müşriklere son sözüm biraz beyin olsa bu dini secmezdiniz
Cevapla
Ghita 04.01.2017
Yorumlara bakıyorum da ne kadar bilinçsizce ve ezbere. Hele birisi yazmış inşallah çok yanarsin diye. Bu zihniyet işte müslümanı müslümana öldürtüyor. İslam'a yada başka inanca sahip olan insanlara eşit bakmalıyız. Bize uyanla dost olup uymayanlarla olmazsiniz ama saygı duymalisiniz. Eline kitap alıp okumamış bir insan camide hutbede kilisede bilmem bir toplantıda bilmem hangi kanalda bilmem kimden duyduklariyla yorum yapacağına okuyup kendi yorumlarinida katmalarını tavsiye ederim.
Cevapla
Hüsran 03.01.2017
Amentuyu rededen yani iman temel esaslarını kabul etmeyen biri kafir olmuştur demektirki allah cc affetsin hidayet etsin boşverin söyleyi böyleyi devir imanı kurtarma devri deizm falan isralil usaklarının bu dini yikmak için uydurdukları masallardır süphesiz allah cc dediğı olacaktır süphesiz allah cc vadinden dönmez hadi selamunaleyküm
Cevapla
Mustafa 03.01.2017
Herkesin inancına saygımız var baskalarinin inancina ve yasama hakkina zarar vermedigi surece ve herkesin inancı kendine karşılığını elbet hem bu dünyada hem de ahirette inandığı seye gore alır
Cevapla
Hülya Özçelik 23.03.2016
Son derece inançlı biri olarak deizme inanmıyorum. Allah'a ve islamın şartlarına imanın şartlarına kesinlikle inanıyorum. Yukarıdaki yorumlara baktığımda müslümanların müslümanlara yaptığı kötülüklerden sonra deizmi seçtim gibi bir söylem var. Tamamda bunları yapanlar zaten para için ruhunu şeytana satan ve öbür dünyasını kaybeden dinden çıkan kafirlerdir, yani sapkınlardır. Bizler onlara bakarak mı inancımızı yönlendireceğiz? Kuran'ı Kerim'i okuyarak ve anlamaya çalışarak dinimizi yaşamalıyız.
Cevapla
Hülya 20.03.2016
Müslümanın müslümanı para için öldürdüğü bir din mi islam. İslam herşeyden önce hoşgörüdür ama yorumlara baktıkça hoşgörüden bile yoksun sizler bence en azından allaha inanan ama belkide sizin gibiler yüzünden dinden soğumuş birinin çığlığını bile kabul edemeyecek kadar kibirlisiniz ve kul ile allah arasına girip yorum yapmayı bile kendinize hak görüyorsunuz.
Cevapla
Sevim 14.03.2016
Ee yuh yani. İslam'dan sonra deizm inancına sahip olmak? Rabbim hidayet versin. Gerçekten üzüldüm. Şeytanın insanın yolunu saptırtmasıdır bunlar.Başkaca bir şey değil.
Cevapla
Yusuf 11.03.2016
Kardeşim sen semavi dinleri din saymıyosun da o seni şasirtan aklına mı inaniyosun öyleyse eger sen aklına çok güveniyorsan neden bu hayatta yanlış şeyler yapıp üzülüyosun madem aklın bu kadar çalışıyo normal hayatta neden bu kadar o yanılmayan aklın yanlışı seçiyo o salak beynin çalışmıyo ve o yanlışları yapıp seni yanıltan aklının doğrularina inanıyosun ne diyim kardeşim inşallah çok yanarsın...
Cevapla
Kemal Turan 07.03.2016
Ben bu yaşıma kadar İslam ile yaşadım ama gördüm ki İslam dini bana mantıksız gelmeye başladı kendi aklıma güvenerek deist olmaya karar verdim.
Cevapla
Ramazan 09.04.2018
İbadet etmek zor geldi sizde deist olmaya karar verdiniz. Bu nefsinize kolay geldi. Kendinizi kandırmayın hüsrana uğrayanlardan olmayın. 1400 yıldır kitabın tek harfi bile değiştirilememis bu kitap hak değilde nedir?
Cevapla
İsa 04.03.2016
54 yıl haybeye geçmiş bir yaşam o halde hüsrana uğrayan kavim içindesiniz.
Cevapla
Fatma akdemir 24.02.2016
Ben 54 yaşında bayanım bugüne katar İslam inancına göre yasadım ancak gördüm ki İslam dini ve diğer semavi dinlerin dinle uzakdan yakından ilkileri yoktur. Bu yüzden deistliği sectim, araştırdım. Bana en yakın olan deizim.
Cevapla
ahmet yiğit 02.03.2016
Ben 54 yaşında bayanım bugüne katar İslam inancına göre yasadım ancak gördüm ki İslam dini ve diğer semavi dinlerin "dinle" uzaktan yakından ilkileri yoktur demişsiniz. "dinle" kast ettiğiniz nedir acaba yani islam dinini kıyas ettiğiniz şey ("dinle") nedir?
Cevapla
Tolga kerem 09.04.2018
Dinde zorlama yoktur herkez birbirinin inancına saygı duymak zorundadır. Olsun deizme inananlarda ahirette belirli bir süre hutamede kalır sonra yine cennete girerler.herkez secimlerini yaşar.
Cevapla
Mehmet 08.04.2018
Yorumlariniza az cok baktim islam dini mukkemel bir dindir ama islamla insani karistirmayalim birde inancli bir insan kimsenin yanmasini istemez az daha okuyalim iyice arastiralim yapici olalim ozaman islamiyetin guzelligini farkedebiliriz
Cevapla
Meist 23.03.2018
Deist 28.12.2017 "Sizler bos bos konusmaya devam edin siz insanlarin uydurdugu dinlere inanin akliniz olsaydi acik acik görürdunuz neyin ne olduğunu" adam haklı, ancak insanoğlu daha çok cahil çok zaman gerek görecekler.
Cevapla
İlker dinç 25.02.2018
Müslümanlığı savunanlar neden hemen hakarete başvuruyorsunuz insanları islama böylemi döndüreceğinizi sanıyorsunuz sizin ne zorunuza gidiyor ALLAH ile kulun arasın da olan birşey ALLAH herkese akıl ve hür irade vermiş sizler neden baskı yapıyorsunuz sizin bu yaptığınıza ALLAH ın gücü yetmez mi siz böyle yaparak insanları daha çok dine karşı inatlaşmasını sağlıyorsunuz isyankar hale getiryorsunuz bize düşen değer verici yimuşak huylu bir şekil de nasihattır
Cevapla
Merak 26.01.2018
İslama inandığını söyleyip başkalarını eleştirenlere hakaret edenlere sadece merakımdan soruyorum hadislerin ve ayetlerin kaçını biliyor kuranı türkçe kaç kez okudunuz bir kez okusanız ne dediğini anlasanız içindeki çelişkiyi görüp sizde şüphe ederdiniz
Cevapla
Biacayipkişi 05.01.2018
İnsanı yargılayacak olan sadece Tanrıdır.O yüzden yalana batmış dillerinizi boşuna yormayın.Başkalarının tercihlerini eleştirmek ve yargılamak size düşmez.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç