Def nedir?

Def veya tef, yuvarlak bir tahta kasnağın bir veya iki yanına deriden bir örtü geçirilerek yapılan ve parmak vuruşlarıyla çalınan vurmalı bir müzik aletidir.

Türk musikisinde çok sık kullanılan tef özellikle tasavvuf müziğinin vazgeçilmezleri arasındadır. Diğer bir ismi def olan tefin vurmalı çalgılar kategorisinde olduğunu hemen hemen herkes bilir. Vurmalı çalgılar kategorisinde yer alan tefin kenarlarında ziller olan biçimde üretilenleri de vardır.

Çok daha canlı ve eğlenceli müzikler üretmek için bu tarz bir tef kullanılabilir. İlk olarak Araplar tarafından kullanıldığı tahmin edilen tefin Avrupa ülkelerindeki ismi basque yada tambour olarak bilinmektedir. Tefin parmak uçları ile çalınması çok farklı notalar alınması demektir.

Tef veya def yapılırken 20 - 40 santim arası değişen büyüklükte kasnaklar kullanılır. Eğer bu ölçüler büyürse tefin ismi de daire olarak değişir. Kasnağın etrafına gerilen deriden çıkan ses gerçekten çok güzeldir. Fakat en kaliteli sesi oğlak derisi ile alabilmek mümkündür.

def

Çok farklı şekillerde süslenen ve bu şekilde fiyatı da artan tef zilli ve zilsiz seçenekleri ile bilinir. Son zamanlarda kına gecelerinde kızlar ellerinde teflerle oyun oynayarak eski bir geleneği de yaşatmaya devam ediyorlar. Kına gecelerinde genellikle zilli tefler kullanılıyor.

Kızlar hem elleri havada tefe vurup hemde zilleri sallayarak kendi ritimlerini gayet güzel tutabiliyorlar. Aslında def kullanımı ilahi ezgileri ile birlikte çok daha güzel olmakta. Hem bu şekilde def tek başına bile kullanılarak çok güzel sesler çıkarılabiliyor. Bizim kültürümüze mehter takımı ile girmiş olan tef artık modern müzik dallarında bile kullanılmaktadır.

Avrupalı milletler, Araplar’dan gördükleri bu müzik aletine kendi dillerinde “tambour” veya “basque” isimlerini vermişlerdir. Araplar’dan yayılma süreci, İspanyollar’ın bu aleti Avrupa’ya sokması ile başlamıştır. Tefin daha büyük olanlarına, “daire” denilmektedir. Trakya’da bu isim, “dare” şeklini almıştır.

Elin parmakları ile çalınarak ritm tutturulan, vurmalı özelliğinin yanı sıra bir ritm aleti olan tef, zaman zaman “tarande”, “çingene” ve “acem” gibi isimlerle de anılmaktadır. Anlatılanlara göre, teften alınan en güzel ses, kasnağa gerilen derinin oğlak derisi olması ile sağlanabilmektedir. Oğlak derisi haricinde, başka hayvan derileri de tefin kasnağına gerdirilebilmektedir.

Tef kasnağının üzerine, çeşitli şekillerde süslemeler de yapılabilmektedir. Bu şekilde tefin değeri artırılmakta, tefe görsellik ve estetik katılmaktadır. Çeşitli ağaçlardan yapılan kaplamalar ya da fildişi ve sedef kökenli işlemeler, bu tip süslemelere örnektirler.

Günümüzde, özellikle kırsal alanlardaki kına geceleri ve düğünlerde kullanılan tef, zilli tef ve zilsiz tef olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. El ile tutularak havaya kaldırılan ve bu şekilde hem vurularak, hem de sallanarak çalınan tef, eğer zilli ise, sallandığı her saniye de ritmli şekilde zil sesi çıkartmaktadır.

Sözlükte "def" ne demek?

1. Savma.

Def kelimesinin ingilizcesi

[def. (definition) ] n. explanation, meaning, interpretation (as of a word or term)
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç