Deep web nedir?

Deep web kavramı İngilizce Deep yani "Derin" ve Web "İnternet" kavramlarından oluşmaktadır.

Türkçe'de "Derin Web" diye tabir edilen bu kavram ile anlatılmak istenilen; google arama motoru bizlere aradığımız  neyse onu hızlı bir şekilde karşımıza çıkarmak için programlanmıştır. Web yani internet üzerinde milyonlarca internet sitesi bulunmakta.

Google aradığımız kelimeyle alakalı en yakın internet sitelerini her sayfada 10 internet sitesi olacak şekilde sayfalar. Google'ın bu arama motorunda internet sitelerinin yer alması olayına "indexleme" deniyor. Google örümcekleri internet sitesini tarayıp eğer yararlı ve özgün bir site ise onu sıralamaya dahil ediyor ve intenet siteniz arama sonuçlarında çıkmaya başlıyor. Web siteleri html, php, asp, jsp, java, javascript komutlarından oluşmaktadır.

İnternet sitesi kodlarına eklenecek bir etiketi internet sayfalarının google botları tarafından görmezden gelinmesini sağlayacak ve internet sayfanızın arama motorlarında çıkmasını engelleyecektir. İşte bu ve buna benzer yöntemlerle arama motorlarında sıralamada yer almayan ve sadece belli bir kesimin adını bildiği ve erişebildiği internet siteleri "Deep Web" i oluşturmaktadır.

Deep web aslında bir intranet agi gibidir. Deep web'de internet alan uzantıları olan .org, .net  ve.com gibi uzantılar yoktur. Deep web'e erişim zordur ve  Deep Web içerik olarak çeşitli seviyelere ayrılır. Deep web'de iletişim internet üzerinden ve ip adresiniz ile yapılır. Deep web internet sayfaları genellikle ".union" uzantısına sahiptir.

Deep web'in normal web'den farkı nedir?

Deep web'in normal web'den farkı her şeyin tüm dünyaya kapalı bir şekilde yapılmasıdır. Bir diğer farkıda bütün illegal işlerin deep web'de dönmesidir. Normal internet siteleri arama motorları yada devlet kanalıyla engellenebilirken deep web'de böyle bir durum söz konusu değildir.

Deep web'te ne tür bilgiler bulunur?

1. Kredi kartı bilgileri

2. Piyasada olmayan virüs ve trojan gibi zararlı yazılımlar,

3. Önemli kişisel bilgiler,

4. Porno,

5. Gizli fotoğraflar,

6. Gizli videolar,

7. Gizli belgeler,

8. Uyuşturucu satışı,

9. Yasa dışı tüm aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Deep web yasa dışı mıdır?

Evet, deep web yasa dışı bir aktivitedir. İstemeden bir suça bulaşabilme ihtimaliniz yüksektir. Öyle ki kendi kişisel bilgilerinizi bile çaldırabilirsiniz. O yüzden tüm bunları göz önüne almalısınız.

Deep web'e nasıl girilir?

Deep web'e girebilmek için öncelikle standart browserlara benzer bir yapıya sahip bir browser'a ihtiyacınız olacak bunun için önce "Tor Browser" ı indirmeli ve bilgisayarınıza kurmalısınız.

Tor browser'ı çalıştırdığınızda Status kısmında "Connected to the Tor Network" yazısını gördüyseniz bağlantıyı sağlamışsınızdır. Bağlantı sağlandıktan sonra karşınıza bir tarayıcı açılacaktır. Tarayıcı girmek istediğiniz deep web adresini yazıp standart bir internet sitesinde nasıl dolaşıyorsanız aynı şekilde deep web internet adreslerinide aynı şekilde dolaşabilirsiniz.

Son olarak deep web hakkında

Deep web'te karşınıza mide bulandırıcı içerikler de çıkabilmektedir. Hiç bir konuda sınır tanımayan bu internet sayfaları sizlere psikolojik travmalar bile yaşatabilir. Deep web'de istemeseniz de farkında bile olmadan her an bir suça bulaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yorumlar

eyüp 04.01.2017
Rezzz
Cevapla
korefanıı 27.12.2016
Korkutucu..
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç