DC motor nedir?

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren elektrik makinasına doğru akım motoru denir. Doğru akım motorlarına DA motor veya DC motor da denilmektedir.

Buna bağlı olarak doğru akım makinası, doğru akım genaratörü yada doğru akım motoru olarak da çalıştırılabilir. erhangi bir iletkene doğru akım uygulandığında "iletkenlik nedir"  sabit bir manyetik alan meydana getirir.

N ve S kutuplarından meydana gelen bu sabit manyetik alan etki alanının içindeki iletken cisimlere yada farklı manyetik alanlara sabit mıknatısın gösterdiği etkiyi gösterir. İletken cisimleri çeker, aynı kutuplu manyetik alanları iter; farklı kutuplu manyetik alanları çeker. N kutbundan S kutbuna doğru meydana gelen bu kuvvete manyetik akı adı verilir.

Statorun yapısına göre sabit mıknatıslı ve elektromıknatıslı olarak DC motor üreticileri tarafından, DC motor imalatı yapılır. Doğru akım motorları, duran ve dönen kısımlardan meydana gelir. Duran kısım stator, dönen kısım ise rotordur.

dc motor

DC jeneratörlerle ilgili bilginiz varsa, muhtemelen DC motorlarla ilgili de her şeyi biliyorsunuzdur, çünkü ikisi hemen hemen aynı şeydir. DC jeneratörde mekanik işi elektrik üretmek için kullanırken, DC motorda elektrik enerjisini mekanik iş üretmek amacıyla kullanmaktayız. DC motor kullanımına örnek bulmak için uzaklara bakmaya hiç gerek yoktur.

Evlerimizde kullanılan aspiratörler, yerden yukarıya su taşımak amacıyla kullanılan pompalar gibi birçok örnek bulmak oldukça kolaydır. Özetle etrafınızda dönen herhangi bir aletin içinde bir DC motor bulunmaktadır. DC motorlar, yapmasını istediğimiz işe göre değişik boyutlarda olabilirler.

Eğer bir oyuncak araba yapmak istiyorsanız tekerlekler için küçük motorlar kullanabilirsiniz. Ancak kamyonları taşıyabilecek bir asansörde ya da endüstriyel uygulamalarda kullanmak için alacağınız DC motor çok büyük boyutlarda olacaktır.

Fırçalı DC motorlar

DC motorlar nasıl çalışır yazımızda anlattıklarımız tipik bir fırçalı DC motor çalışma prensibidir. Bu tür motorlarda kaynaktaki gerilim, fırçalar yardımıyla motora iletilmektedir. Fırçalardan gerilimi alan bakır dilimli kollektör de, bobinlere (endüvi) ileterek dönme olayı gerçekleşir. Bu torkun sağlanmasında manyetik alan oluşturucuların (endüktör) da öneminden bahsetmiştik.

Fırçasız (Brushless) DC motorlar

Fırçasız motorlar günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Mikroişlemci soğutma fanları, Hard disk ve CD sürücüler, hobi elektroniği ve daha bir çok alanda kullanılır. Bu tür DC motorlar yapı olarak AC senkron motorlara benzerler. AC motorlardan farkı ise dönme esnasında endüvi (rotor) sargılarının nerede/hangi açıda olduğunun algılanması için entegre edilmiş sensörlerdir.

Basit DC motor

Eğer bir motorun içini araştırmak istiyorsanız üzerindeki fanı ya da su pompasını çıkartmanız gerekecektir. Bunun yerine herhangi bir robotik mağazadan ucuz bir DC motor alabilirsiniz. Eğer bir DC motor alamıyorsanız, aşağıda DC motorların çalışma prensibini gösteren bir şekil bulunmaktadır. Fırçalı DC motorların en basit formları iki kutuplu motor tasarımıdır. Bu tasarım güç ve dönüşü anlamak için en uygun tasarımdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç