Düzlem nedir?

Geometride, üzerine bir doğrunun iki noktası dokununca, o doğrunun her noktasının dokunması gereken yüzeye denir. Bir düzlem üzerine konduğu zaman, her noktası o düzleme dokunan şekle de «düzlem şekil» denir.

Düzlemin özellikleri nelerdir?

Düzlemin ilk olarak, sınırsız olduğundan söz etmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, bir düzlemde sınırsız nokta bulunduğunu da belirtmeyi unutmamalıyız. Düzlemin özellikleri arasında yer alan diğer detay ise, düzlemin okunuşunun, ya da isimlendirilişinin, alfabede bulunan herhangi bir büyük harf ile belirtilmesi gerektiğidir. Bir düzlemde, bir uzunluk, bir de genişlik kavramları bulunmaktadır.Düzlem her yönden Sınırsızdır. iki tane nokta düşünmeliyiz; ve bu iki noktadan geçebilecek olan düzlem sayısının sonsuz olduğunu belirtmeliyiz. Üç tane doğrusal olmayan nokta düşündüğümüzde ise, bu üç noktadan geçebilecek olan düzlem sayısının sadece bir olduğunu belirtmeliyiz. Bir doğru var; ve bu doğrunun dış kısmında da bir nokta varsa, bu durumun bir düzlem yarattığını belirtmeliyiz. Bunun yanında, İki doğrunun kesişmesinin; ya da iki doğrunun paralel olmasının da birer düzlem yarattığını belirtmek unutulmamalıdır.

• Durgun su yüzeyi, pencere camının yüzeyi, düzgün masa yüzeyi birer düzlemdir.
• Yazı tahtası, masa gibi yüzeyler birer düzlem parçasıdır.
• Yap boz kartonu bir düzlem parçası, yap-boz parçaları ise birer düzlemsel şekildir.
• Kilim bir düzlem parçası, kilimin desenleri ise bir düzlemsel şekildir.

Paralel Düzlemler: Birbiriyle kesişen iki doğrunun her biri bir düzleme paralelse, bunların meydana getirdikleri düzlem de o düzleme paraleldir. iki paralel düzlemden birinin üzerinde bulunan bir doğru, öbür düzleme paraleldir. Bir düzlemin dışina alınan bir noktadan, o düzleme bir tek paralel düzlem çizilebilir. İki düzlem paralelse, bunlardan birini kesen doğru, öbürüne de paraleldir.

düzlem

Dik Düzlemler: Kesişen iki düzlemin meydana getirdiği iki düzlemli açılar dikse, bu düzlemlere denir. İki düzlemin birbirine dik olması için, bu düzlemlerden birinin içinde öbür düzleme dik bir doğrunun bulunması kafidir. Bir doğru, bir düzleme dikse, bu doğrudan geçen herhangi bir düzlem öbür düzleme diktir.

Sözlükte "düzlem" ne demek?

1. Üzerinde girinti ve çıkıntı olmayan, düz, yassı.
2. Üzerine, kesişen iki doğrunun her noktasının dokunması gereken yüzey, müstevi.

Düzlem kelimesinin ingilizcesi

n. plane

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç