CTR nedir?

İngilizce "Click Through Rate" kelimelerinin baş harflerinden oluşan Ctr kavramı Türkçe'de "Tıklanma oranı" anlamına gelen bir online reklamcılık terimidir.

Ctr, ppc yani tıklama başı reklamcılık ile yakından ilgili bir kavramdır. Sitenize giren her kullanıcı sizin reklamlarınıza tıklamaz bu belirli oranlarda gerçekleşir işte bu oranı açıklamaya yarayan kavram "Ctr" dır.

CTR nasıl hesaplanır?

Ctr sitenizi gezen toplam kullanıcı sayısının sitenizdeki reklamlara tıklanma sayısına bölünmesiyle elde edilen orandır. Ctr oranları görsel yada text reklamlar ile takip edilir.

Ctr oranının önemi nedir?

Reklamverenler reklam yayınlayan interent sitelerinin Ctr oranlarını ve geri dönüşümleri takip ederler. Google Adsense gibi Ppc reklamcılığı yapan ve reklam yayıncılarıyla reklamverenleri buluşturan programların hesap yöntecileri reklam yayınlayan sitelerin Ctr oranları gözden geçirirler.

Bir internet sitesine giren 100 kişiden 100'ününde reklamlara tıklanması beklenmez. Bir internet sitesinde Ctr oranı %100 ise her giren ziyaretçi reklamlara tıklamış demektir bu da potansiyel bir reklam saldırısının yada hilenin varlığı göstermektedir.

Ppc programlarında bir sitenin Ctr oranı ne kadar yüksekse o sitenin reklam hesabının kapatılması o kadar yüksektir.

Şimdi bir E-ticaret sitesi düşünelim bu siteye bir site aracılığındaki banner ile 1000 kişi giriyorsa bu 1000 kişiden sürekli olarak kimse alışveriş yapmıyorsa hesaplar inceleme altına alınabilir.

Bu E-ticaret sitesine Ctr oranı %90 olan bir siteden kullanıcılar geliyor ve bir çoğu birşeyler satın alıyorsa reklam yayınlayan bu sitenin incelenmesi gerekmeyebilir. Çünkü geri dönüşüm oranı yüksektir.

Reklam yöneticileri reklam yayınlayan sitelerin Ctr oranları yanı sıra geri dönüşüm oranları, ziyaretçilerin sitede kalma süreleri, ziyaretçilerin sitedeki hareketleri gibi verilerden yola çıkarak reklam yayıncısının hesabının kapatılması yada kapatılmaması yönünde karar vermektedir.

Site optimizasyonu

Eğer Ctr oranı yüksekse ve geri dönüşüm oranı düşükse iki şeyden şüphelenebilirsiniz. Birisi yayıncının zorla yada hile ile reklamlara tıklattığını. İkincisi ise girişi sayfanızın iyi olmadığı yada potansiyel alıcılara güven veremediğinizi düşünmelisiniz.

Geri dönüşüm oranınızı artırmak için internet sitenizde çalışmalar yapmak zorundasınız. Eğer bu konularda anlamıyorsanız bir reklam yöneticisine danışarak site optimizasyonunuzu gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Adsense yayıncıları ctr oranına dikkat etmeli mi?

Ctr oranının önemi nedir? konu başlığı altında yazdıklarım adsense yayıncıları içinde geçerlidir. Eğer ctr oranınız yüksek ama ziyaretçileriniz geri dönüşüm oranı yüksekse hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Fakat geri dönüşüm oranınız düşük ise reklam hesabınızın kapatılması riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç