Cpr nedir?

Cpr; Cardiopulmonary resuscitation kelimelerinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Cardiopulmonary resuscitation'ın anlamı "Kardiyopulmoner resüsitasyon" dir. Kardiyo "kalp" anlamına gelmektedir. Pulmoner ise "akciğer" anlamına gelmektedir. Cpr, ani kalp ve solunum durması durumunda müdahale edilmediği takdirde ölmesi kaçınılmaz kişileri daha ileri yaşam destegi sağlanıncaya kadar yeniden hayata döndürmek için yapılması gereken hayati müdahaledir.

Ani ölüme neden olan cpr müdahalesi gerek durumlar hangileridir?

1- Ventriküler fibrilasyon,

2- Elektrik çarpması,

3- Suda boğulma,

4- İlaç reaksiyonları,

5- Gaz - dumanla boğulma,

6- Travma.

Cpr neden önemlidir?

Ani kalp ve solunum durması olaylarında ilk 4 dakika içinde Cpr’ a başlandığında yaşam şansı %7'dir. Ani kalp durmasından olan ölümlerin %95'i hasta hastaneye ulaşamadan olur. Bilinçli yapılacak bir cpr ile bu kişilerin yaşama şansını artırabilirsiniz.

Cpr nasıl öğrenilir?

Herhangi bir ilkyardım eğitim merkezinde nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Cpr uygulanıp uygulanmayacağına nasıl karar verilir?

Önce durumun acil olup almadığını değerlendirmemiz gerekir: kalp çalışıyor mu? solunum var mı? Çoğu durumda kalp önce durur ve oksijensizlikten dolayı etkileneceği için solunum da ardından durur.

Kalp durmasında hasta hareketsizdir, bilinç tamamen kapalıdır; uyaranlara, seslenmelere cevap vermez. En önemlisi büyük damarlardan (boyunda karotis (şah damarı), bilekteki atardamar) nabız alınmaz.

Hastanın hareketsiz halini psikolojik bayılmalar (histeri, sinirsel bayılma), sara (epilepsi) gibi bayılmalardan mutlaka ayırt etmek gerekir. Bu durumlarda kalp çalışır ve hasta nefes alır.

Kalbin durduğuna eminsek hemen bir ambulansı arayıp Cpr işlemine başlamalıyız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç