Coil over nedir?

Coil over yükseklik ayarlı amortisor setidir. Bu sette yay- amortisor beraberdir, ayrı değil.. Her aracta farklılıklar gösterir ama 10cm ye kadar oynaman mumkundur yukseklikle. Ayrıca alcalttıkca amortisorler de sertleşir. Ayar yapmak icin aracı lifte alıp lastiklerinin sökülmesi gerekmektedir.

Elektronik kontrollü modelleri de bulunmaktadır. Bu modellerde coil over bir çeşit elektrik motoruna baglıdır ve aracın yuksekliği içeriden kumandayla ayarlanabilir.

Türkiye de pek tercih edilmeyen ancak gerçekten yararlı olan bir sistemdir. kit halindedir ve en büyük özelliği bir çok ayarın manuel olarak yapılabilmesidir. Coiloverların ortalama 8cm indirip kaldırabilme özelliği vardır, kamber açılarını ayarlama şansınız vardır.

Yapısı karmaşık değildir ancak pahalıdır bu yüzden çok tercih edilmez. Coiloverı alıp, takıp sadece yükseklik ayarlamak yanlıştır. Aynı zamanda açı ayarları yapılmalıdır. Bu ayarlar yapılmadığı zaman coiloverın, basit amortisörlerden herhangi bir farkı kalmaz ve verilen para sadece aracın alçalmasına yarar. Türkiye'de yaygın olmadığı için ayarlarından da herkes anlamaz. Ayarların tamamen sağlıklı olması için araç kantara çıkarılması her tekerlek için ayrı ayrı ağırlık ayarı yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç