Coğrafi nedir?

Coğrafya bilimi ile alakalı anlamına gelmektedir.

Kısacası bir bölgenin fiziksel ve beşeri her türlü özelliği "coğrafi" sıfatı kullanılarak adlandırılabilir.

Coğrafi kelimesinin sözlük anlamı

1.Coğrafya ile ilgili

Coğrafi kelimesinin cümle içinde kullanımı

Üniversite sınavlarına hazırlanırken birçok bölgenin coğrafi özelliklerini ezbere söyleyebilecek kadar iyi bilirdim.

Coğrafi konum nedir?

Bir yerin coğrafi konumu, matematiksel olarak oranın enlem ve boylamına bağlı şekilde saptanabilirken; bir yerin özel konumu ise oranın hangi kıtada bulunduğu, diğer ülkelerle ilişkisi, denizlere ve okyanuslara olan erişimi, yükseltisi, jeopolitik konumudur.

Bir ülkenin veya şehrin özel konumu tüm ekonomik faaliyetleri etkileyeceği gibi nüfus ve yerleşimi de etkilemektedir.

Coğrafi bölgeler nedir?

Coğrafi bögeler, doğal, beşeri ve ekonomik faktörler açısından birbirlerine benzerlik gösteren birkaç yerin bir bölgeye ayrılmasıdır.

Bir coğrafi bölgenin alanları kendi içlerinde bazı farklılıklar gösterse de diğer alanlardan ciddi farklarla ayrılırlar.

Örneğin kutup bölgeleri çok soğuk olduğundan buralar beşeri ve doğal faktörleri çok benzer kabul edilir ve coğrafi bi bölge oluştururlar.

Coğrafi keşifler nedir?

15.yüzyılın ortalarından başlayıp 16.ysüzyılın ortalarına kadar devam eden Avrupalıların yeni ticaret yolları keşfetmek istemesinin yeni kıtalar keşfedilmesi ile sonuçlanan bir süreçtir.

Ticaret yollarının Akdeniz'den geçmesi ve bunun sonucunda bu yolların kontrolünün Osmanlı ve Venedik tarafından yapılması bu keşifleri teşvik etmiştir.

Ayrıca Hristiyan devletin dinlerini yaymak istemeleri, Avrupalılarda bulunmayan madenlerin, ipek ve baharatların keşfedilmek istenmesi gibi teşvikler sonucu pusulanın bulunması, gemicilik anlamında tecrübe kazanılması gibi etkilerle birleşince coğrafi keşifler Avrupalılar için kaçınılmaz olmuştur.

1492 yılında Kristof Kolomb Bahama Adalarını yani Amerika'yı keşfetmiştir. Ardından Amerigo Vespucci, Kolomb'un ölümünün ardından aynı rotayı takip ederek Amerika kıtasına ulaşmıştır.

1498 yılında ise Vasco de Gama Hint Okyanusu'nu aşmış ve Hindistan'a ulaşmıştır. 1519 yılında da Macellan ve yardımcısı Del Cano ile birlikte keşfettiği Macellan boğazında hayatını kaybetmiş ancak yardımcısı Ümit Burnu'nu dolaşıp tekrar İspanya'ya geldiğinde dünyanın yuvarlak olduğu kanıtlanmış olmuştu.

Coğrafi kelimesinin İngilizcesi

1. Geographic

2. Geographical

Kaynakça: tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç