Cmr (Convention Marchandise Routier) nedir?

Cmr'ın iki tür anlamı bulunmakta bu iki anlamıda burada açıklayacağım. Cmr (Convention Marchandise Routier); Uluslararası karayolu taşımacılığında kamyonla yapılan taşımalarda uluslararası Cmr Anlaşması gereğince düzenlenen, koşulları standardize ederek taşıyıcının sorumluluklarını belirleyen mal taşıma belgesidir.

Cmr (Convention Marchandise Routier) belgesi hangi bilgileri içerir?

1- İhracatçı firma adı

2- İhracatçı firma adresi

3- İthalatçı firma adı

4- İthalatçı firma adresi

5- Malın teslim edileceği yer

6- Yükleme yeri

7- Yükleme tarihi

8- Mal cinsi

9- ambalaj cinsi ve adedi

10- Brüt kilo

11- Teslim şekli

12- araç plaka bilgileri gibi bilgiler yer alır.

Cmr (Convention Marchandise Routier) sözleşmesi ne zaman hazırlanmış ve tüm ülkelerce kabul edilmiştir?

Bu sözleşme 1978 yılında Cenevre'de yazılmış ve 1979 yılında Birleşmiş Milletler tarafından imzalanması için Dünya devletlerine gönderilmiştir. Ülkemiz 1995 yılında bu sözleşmeyi imzalayarak Uluslararası Karayolu nakliyesini bu sözleşmenin yükümlülükleri altında gerçekleştirmeye başlamıştır.

Gönderen ve alıcı firmanın yapmış oldukları anlaşmalara göre düzenlenir. İhracatçı firma, ihracatçı firmanın gümrükçüsü veya imalatçı firmalar tarafından hazırlanır ve nakliyeciye iletilir.

Cmr Sigortası nedir?

CMR Sigortası (Uluslararası Karayolu Mal Taşımacılığı Sigortası); Uluslararası karayolu taşımacılığı yapan nakliyat firmalarının yaptıkları taşımalar ile ilgili olarak CMR Sözleşmesi’nden kaynaklanan hukuki sorumluluklarını, poliçede belirtilen şart ve limitler ile teminat altına alır.

Cmr Sigortası için hangi şartların sağlanmış olması gerekmektedir?

1- Karayolu ile taşıma olmalıdır.

2- Yükleme ve istifleme iki ayrı ülkede olmalıdır.

3- CMR ye taraf en az bir ülkenin olduğu, uluslar arası bir taşıma olmalıdır.

4- Taşınan şey eşya olmalıdır.

5- Eşya taşıma sözleşmesinden kaynaklanan bir borç / alacak ilişkisi olmalıdır.

Televizyonlardaki Cmr (Clear Motion Rate) nedir?

Televizyonlarda Cmr, Clear Motion Rate adıyla bilinir. Kelimenin türkçe karşılığı yoktur fakat orantısal boşluk doldurma anlamına gelmektedir. Pürüzsüz hareketin yalnızca Hz'ye değil, panele, yonga kümesi ve arka ışık teknolojisine de bağlı olduğu bilinmektedir. Standart TV'lere kıyasla, diğer televizyonların saniyede 800 kare hareket etkisine göre 16 kat daha iyi hareket performansı sağladığı iddaa ediliyor. Pürüzsüz, parlak ve net görüntü elde edildiği iddaa ediliyor. sistem 60 hz görüntüyü (aslen sinyali) alıp, çeşitli interpolation gibi yöntemlerle 240 Hz, 800 Hz gibi hızlara çıkartma esasına dayanmaktadır. Bu sayede titreme etkisinin azaldığı belirtiliyor. Ayrıca bu olay Samsung tarafından televizyonlara eklenip piyasa sürülümüştür.

Yükse Cmr (Clear Motion Rate) oranına sahip televizyon modellerine örnekler

led Tv" href="http://www.plaselektronik.com/wp-content/uploads/2012/03/samsung_ue40d8090.jpg">Samsung 40D8090 CMR 800 Hz led tv

full hd Led Tv" href="http://regmedia.co.uk/2011/11/21/samsung_ue60d8000.jpg">Samsung UE-60D8000 CMR 800Hz Full hd Led Tv

Samsung UE-46ES8000 CMR 800Hz Full HD Led Tv

Cmr ne demek? (Ekonomi)

(Convention relative un Conrat de Transport International de Marchandises par Route) Kara yoluyla uluslararası mal taşıma sözleşmesi konvansiyonu. CMR 1956 da Cenevre’de imzalandı ve 1961 de uluslarararası bir yasa olarak yürürlüğe giıdi. Uluslararası kara yolu taşımasıyla ilgili sorumluluk ve sözleşmeleri düzenler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç