Para birimi olarak Cfa nedir?

Cfa kısaltmasının açılımı "Communauté Financière Africaine" dir ve Cfa kısaltması bu kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe'de "Afrika Finansal Topluluğu" anlamına gelmektedir.

Cfa frangı bir para birimidir.

1945'ten 1958'a kadar "CFA", Colonies françaises d'Afrique ("Fransız Afrika sömürgeleri"); 1958'den 1960'ların başlangıcında bu ülkelerin bağımsızlığına kadar Communauté française d'Afrique ("Afrika Fransız Topluluğu"); ve bağımsızlıktan beri CFA Communauté Financière Africaine("Afrika Finansal Topluluğu") anlamına gelir.

On dört tane ülkede (eski Fransız sömürgesi olan on iki tane Afrika ülkesi, eski Portekiz sömürgesi olan Gine Bissau ve eski İspanyol sömürgesi olan Ekvator Ginesi) kullanılmaktadır.

Orta Afrika CFA frangı ve Batı Afrika CFA frangı diğer para birimlerine göre aynı değere sahip olmalarına rağmen Batı Afrika CFA frangı, Orta Afrika CFA frangını kullanan ülkelerde geçmez, ve aksine daha çok kullanılır.

Bir ünvan olarak Cfa nedir?

Cfa kısaltmasının açılımı "Chartered Financial Analyst" tir. Chartered Financial Analyst kelimelerinin baş harflerinden oluşan Cfa kısaltması Türkçe'de "Uzman Mali Analist" anlamına gelmektedir.

Cfa bir sertifikasyon programıdır.

Cfa; Uluslararası finans ve muhasebe alanlarındaki en prestijli sertifikasyon kurumlarından birisidir.

Cfa sınavı

Dünya genelinde her yıl bir seviyenin geçilmesi ön koşulu ile 3 aşamalı sınavlar düzenler. CFA sertifikası Portföy Yönetimi, Denetim, Aracı Kurum İşlemleri konuları üzerine yoğunlaşır ve sertifika adaylarının belirtilen konularda uluslararası yetkinliklerini göz önünde bulundurur. Minimum 3 yıllık çalışma süresi sonunda  CFA Sertifikası’na sahip olan adaylar tüm dünyada CFA ünvanlarını kullanmaya hak kazanırlar.

Cfa enstitüsü

Cfa (Chartered Financial Analyst - Uzman Mali Analist) ve CIPM (Certificate in Investment Performance Measurement - Yatırım Performans Ölçümü Sertifikası) müfredatlarını yöneten, dünya çapında sınav programları yürüten global bir birliktir. Ayrıca yatırım endüstrisi için pek çok araştırma yayınlamakta, profesyonel gelişim programlarını yönetmekte ve gönüllü, etik değerler odaklı profesyonel ve performans raporlama standartları oluşturmaktadır.

Bir dosya uzantısı olarak cfa nedir?

Cfa aynı zamanda bir dosya uzantısıdır.

Cfa dosyaları ses dosyalarıdır. Cfa uzantısına sahip ses dosyaları genellikle Premiere Pro Audio File (Adobe Systems Incorporated) ile ilişkilendirilirler.

Dış bağlantılar

Cfa enstitüsü resmi internet sayfası

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç