Cehri nedir?

Kökboyasıgillerden, taneleri boyacılıkta kullanılan bir ağaççıktır. Yüksekliği 1,5 metre kadardır. Yeşil, sarı ve beyaz renkte küçücük çiçekler açar. Yurdumuzun birçok yerinde yetişir. 100 kadar türü bulunur. Kabuğundan çıkarılan bir madde tıpta kullanıldığı gibi, tohumları kurutulup alkol ve sülfürik asitle işlenerek sarı renkte olan boyası çıkarılır. Bu renk, ışığa ve kirece karşı dayanıksız olduğundan bugünkü boyaların yanında eski değerini kaybetmiştir.

Meyveleri küre şekilli, bezelye büyüklüğünde, eriksidir. Saplı cehri (Rhamnus petiolaris) ve Boyaca cehrisi (R. tinctoria)nin meyveleri cehri ismi altında bilinmekte ve önemli miktarlarda ihraç edilmektedir. Ülkemizde bunlardan yalnız saplı cehri mevcuttur. Acı çehre otu, ilik bir suyun içine sallama çay yöntemi ile bırakılmak suretiyle, ya da farklı yöntemlerle, daha çok bir içecek haline getirilerek tüketilmektedir.

Kısa ve öz olarak, hızlı kilo vermeyi sağlayan bir bitki tohumu karışımıdır acı çehre. Bazı kaynaklara göre, düzenli kullanımın ardından, 1 ayda 8-10 kilogram gibi bir miktarın verildiği de söylenmektedir. Alternatif tıp alanında tavsiye edilen bu karışım, sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda kabızlığa fayda sağlaması için de kullanılmaktadır. İçinde 75 farklı bitki tohumu yer almaktadır. Vücuda etki olarak, bağırsak çalışmasını hızlandırır ve düzenler. Hücreleri yeniler, bağırsakları temizler ve cildi sıkılaştırır. İdrar sökülmesine yardımcı olur, gaz oluşumun azaltır, dolaylı olarak şişkinliği de engeller.

Tüm bunlar olurken, otun içilme miktarına bağlı olarak, ishal belirtileri de görülebilmektedir. Kullanan kişilerde beliren en temel ve ortak özellik, sıklıkla tuvalete çıkma belirtisidir. Acı çehre vücuda girdiğinden 1-2 saat sonrası itibariyle, bağırsaklardan ve mideden gelen gurultuların ardından, sürekli olarak tuvalet ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar bu durumu, bağırsakların çalışmasını hızlandırması etkisine bağlamaktadırlar.

cehri

Bu bitki tohumu karışımı öğünlerden sonra ılık su ile birlikte tüketilir. Böylece tokluk hissi uyandırarak, gereğinden fazla yemek yenmesine engel olur. Acı cehre zayıflama bitkisi besinlerin içindeki yağların mide tarafından emilmesinin önüne geçer veya yağ emilimini iyice düşürerek zayıflama etkisi gösterir. Ayrıca kötü kolesterolün ve trigliseridleri bedenimizden atmaya yardımcı olur. Acı cehrenin bağırsaktaki etkisi ise ince bağırsaklara gelen besinlerin emilimini düşürmesi, vücut için gerekli olan minerallerin ve vitaminlerin dışındaki kilo yapıcı maddelerin emilmesine mani olmasıdır.

Kullanıldığı yerler

Cehri meyvelerinin üst tabakası, glikozit bünyesinde sarı renkli bir boya maddesi ihtiva etmektedir. boya sanayisinde kulanılan bu meyvelerinden dolayı önemli bir bitkidir.

Sözlükte "cehri" ne demek?

1. Kökboyasıgillerden, güzel kırmızı renk veren bir kök (rhamnus infectorius).

Cehri kelimesinin ingilizcesi

n. buckthorn, thorny tree which yields pigments

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç