Carpe diem ne demek?

Latince bir söz öbeğidir ve “anın tadını çıkar, anı yaşa, günü yakala” anlamlarına gelmektedir.

Bu söz öbeği ilk kez Romalı şair Horatius tarafından, M.Ö. 23 yılında yayımlanan Odlar adlı eserinin birinci kitabında kullanılmıştır. Şair bu ifadeyle, insanın hala hayattayken yarına dair endişelerini bırakması, bulunduğu anı yaşamaya başlaması gerektiğini vurgular.

Bazı kimseler için carpe diem kavramı artık bir yaşam felsefesi, bir motto halini almıştır. Carpe diem tabiri esasen Odlar kitabında tam haliyle şu cümle içinde kullanılmıştır: “carpe diem quam minimum credula postero.” Bu cümle “günü yakala, ertesi güne (geleceğe) olabildiğince az bel bağla” anlamına gelir.

Eserinde Horatius, geleceğin önceden bilinemeyeceğini ve insanın gelecekte yaşanacak olaylara bel bağlamak yerine bugün, geleceğini daha iyi hale getirebilmek için elinden geleni yapması gerektiğini belirtir.

Daha çok hazcı felsefeyi çağrıştırsa da bu kavram aslında insanın yarın her şeyin yoluna gireceğini düşünerek rehavete kapılmamasını, aksine bugünden yarınını güvence altına almak için çalışması gerektiğini vurgulamak için kullanılmıştır.

Carpe diem okunuşu

“Karpe diem” şeklinde okunur.

Kaynaklar:

https://www.britannica.com/topic/carpe-diem

https://en.wikipedia.org/wiki/Carpe_diem

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç