Buharlaşma nedir?

Bir sıvının veya suyun kendi içerisinde bulunan, onları oluşturmuş olan moleküllerin kazanmış bulundukları kinetik enerjiyle birlikte, bu moleküllerin arasında çekim kuvvetinin yenilerek sıvının yüzeyinden geçip serbest hale gelmesi işlemine buharlaşma adı verilmektedir.

Buharlaşmanın gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulan ilk iki unsurun sıcaklık ve basınç olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bir ortamda sıcaklığın artmasıyla birlikte buharlaşmanın artacağı, basınç arttıkça ise azalacağı bilgisi göz önünde bulundurulduğundan; kaynama ve buharlaşma nedir sorusunun birbirini tetikleyen iki unsur olduğu da ortaya çıkartılabilmektedir.

Bireylerin sıcak yaz günlerini düşündüklerinde, bu günlerde birikintilerdeki suyun çabucak ortadan kaybolduğuna tanıklık ettikleri akıllarına gelebilir. Bunun dışında güneş alan bir yere asılan ıslak durumdaki kıyafetlerin de, güneş alan bir yere dökülen suyun da kısa bir süre sonra kuruduğu gözlerden kaçmamıştır. İşte bu örnekler tamamen sıvıların dışarıdan almış oldukları enerji sayesinde gaz haline gelerek buharlaşma işlemlerini gerçekleştirmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Buharlaşma hakkında bilinmesi gerekenler

Buharlaşma denilince öncelikle, bu olayın her yerde hep aynı miktarda gerçekleşmesinin mümkün olmayacağıdır. Su yüzeyinin genişliğinin ve buharlaşma miktarına ulaşılacak kadar su miktarının olup olmadığı da gayet önemli faktörlerdir. Buharlaşmanın gerçekleşeceği yoğunluğa gelinmesi de, havanın doyma noktasına ulaşmış olduğu anlamına gelmektedir.

Buharlaşma aynı zamanda açık alanlara olabildiği gibi kapalı alanlarda da gerçekleşmektedir. Açık alanlarda olan buharlaşma sıvı tamamen yok olana kadar devam etmekteyken, kapalı alanlarda olan buharlaşma olaylarında eğer kapalı ortamdaki sıcaklık ölçümü sabitse, bir süre sonra yoğunlaşma da başlamaktadır. Yoğunlaşma denilen olay enerjisi az miktara düşen moleküllerin tekrardan sıvı hale dönüşmesidir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç