Bph nedir?

Bph teriminin açılımı "Benign Prostat Hiperplazisi" şeklindedir. Bph bir tıp terimidir. Türkçe'de "İyi Huylu Prostat Büyümesi" anlamına gelmektedir.

Prostat bir salgı bezidir. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alır

Hiperplazi ise "herhangi bir dokunun büyümesine" karşılık gelen terimdir.

Prostatın tam merkezinden üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal yer alır. Cinsel boşalma sırasında prostatı çevreleyen kaslar seminal sıvıyı üretraya doldurur. Seminal sıvı üretra boyunca penis ucuna kadar gelerek buradan dışarıya akar. Prostat büyürse içinden geçen üretrayı sıkıştırarak idrar akışını zorlaştırabilir hatta tamamen durdurabilir. Bu nedenle prostat kanserinin belirtilerinden birisi idrar yapmakta güçlüktür. Prostat bezinin yanından penise giden ve peniste sertleşmeyi kontrol eden bir grup sinir lifleri geçer. Ameliyat sırasında bu sinirler zedelenirse ileriki zamanda peniste sertleşme güçlüğü (impotans) gelişebilir.

Bph; Prostatta idrar akışını önleyen ve kanserli olmayan bir büyümedir.

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), prostat bezinin iyi huylu büyümesini ve bu büyümeninsebep olduğu idrar akımıyla ilgili problemleri tanımlar.

Bph yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur.

Bph kanser gibi ölümcül bir hastalık değildir ancak tedavi edilmezse böbrek yetmezliği gibi yaşamı kısaltıcı hasarlar verebilir.

Bph kansere dönüşmez ancak iyi huylu büyümüş prostatlarda da kanser ortaya çıkabileceğinden ameliyat olmuş hastaların bile düzenli kontrollerinin yapılması gerekir.

Yaş ilerledikçe prostatın hacmi artar ve yıllar geçtikçe şikayetlerin artmasının sebebi budur. Prostat sorunları eş dost tavsiyesi, gazete yazıları veya internet okuyarak hastanın kendi kendini takip edebileceği bir durum değildir. Her prostat hastasının mutlaka bir üroloji uzmanının takibinde olması gerekir.

Bph prostat kanserine karşın (prostat karsinomu olarak da adlandırılır) doğrudan idrar torbasının etrafında oluşur. Bu yüzden idrar borusunda yüzük şeklinde bir daralma meydana gelir ve idrar dökerken rahatsızlık verir. Prostat büyümesi esasen belli başlı bir sorun değildir. Büyüme daha çok idrar akımını engeller ve idrar torbası daralmasına yol açar.

Bir çok hasta prostatlarının büyüdüğünün farkında dahi olmazlar. Buna karşın bazıları idrar dökerken prostat büyümesini zahmet verici rahatsızlık olarak hissederler.Ancak Bph bazen hayati tehlike içeren idrar tıkanmasına da yol açabilir.Böylesi bir durumda bunun tek çaresi belki bir ameliyattır; ancak bu aşamaya kadar gelinmesi zorunlu değildir.

Bph belirtileri

1. Özellikle geceleri, sık sık idrara çıkma,

2. Ani bir idrar yapma isteği,

3. İdrarı yapmaya başlarken zorlanma,

4. Ağrı veya yanma,

5. Mesanenizin hiçbir zaman tam olarak boşalmadığını hissetme,

6. Damlatma veya kaçırma,

7. İdrar akışının zayıf olması.

Bph tanısı için hangi tahliller yapılır?

1.PSA,

2. Kreatinin,

3. İdrar analizi,

4. Semptom skoru,

5. İşeme testi (Üroflovmetri),

6. Sistoskopi,

7. Rezidüel idrar ölçümü,

8. Basınç akım çalışması,

9. Ultrason.

Bph kimlerde görülür?

Prostat bezinin büyüyerek idrar kanalını sıkıştırması özellikle 50’li yaşlardan sonra başlar.Altmış yaşın üzerindeki erkeklerin yarısında, seksen yaşına gelen erkeklerin %80’inde iyihuylu prostat büyümesi vardır. Ancak, erkeklerin yarısında prostat büyümesine bağlı şikayetler ortaya çıkar.

Bph görülme sıklığı

40 ile 60 yaş arasındaki erkeklerde görülme sıklığı %50, 60 ile 80 yaş arasındaki erkeklerde görülme sıklığı %75 ve 80 yaş üzerindeki erkeklerde görülme sıklığı %90'dır.

Bph sebepleri nelerdir?

1. Yaşlanma,

2. Testosteron (erkeklik hormonu) varlığı.

Bph tedavi yöntemleri

Medikal (ilaçla) ve cerrahi yöntemler vardır. İlaç tedavisi büyümeyi tamamen ortadankaldırmaz ancak prostatı gevşeterek idrar kanalını rahatlamayı amaçlar. İlaç tedavisinibaşarısız olduğu kişiler veya ilaç tedavisinin faydalı olamayacağının düşünüldüğü kişilerdecerrahi tedaviler uygulanır. Bu ameliyatlarda prostatın hepsi değil tıkanıklığa yol açan içkısmı çıkarılmaya çalışılır. Açık ve endoskopik cerrahi yöntemleri vardır. Ancak, bilinmelidir kiböyle bir ameliyat olmadan önce prostattaki büyümenin iyi huylu olduğuna karar verilmiş olmalıdır.

Bph hastaları nelere dikkat etmelidirler?

Alkol, sigara ve kafein içeren maddelerin aşırı tüketimi idrarınızla ilgili şikayetlerinizi şiddetlendirecektir. Bunun yanında trisiklik antidepresanlar, antikolinerjik ilaçlar, diüretikler,narkotikler, antihistaminikler ve bazı grip ilaçları idrar yapmanızı iyice zorlaştırabilir.

Bph hastalarının kendileri ne yapabilir?

1. Hareket: Yeterince ve düzenli aralıklarla harekete derek kendinizi ve prostatınızıs ağlıklı tutun! Böylece rahatlar ve prostatta iyi bir kan dolaşımı sağlarsınız.

2. Islaklıktan ve soğuktan korunma: Soğuk ayağı önleyin ve soğuk yere oturmayın. Aksi halde prostatınız ve idrar kaslarınız kasılabilir, buda diğer taraftan idrar torbasının boşalmasını engeller. Prostatınız özellikle soğukluğa ve ıslaklığa karşı ters etki gösterir.

3. Bol sıvı alınız: İçtiğiniz suyun her defasında ’’aşağıdan’’ yeniden boşalması gerektiğini hissetsenizde ve bu sizin için hoş ir durum olmasa da; Yeterince suyla beslenmeye dikkat ediniz! Kesinlikle ağrılardan korktuğunuz için su miktarını azaltmayınız. Yaşamın iksiri olan suyu, bitkisel çayları ve hafifleştirilmiş meyve ve sebze sularını daima yanınızda bulundurunuz.Böylece idrar yollarınız iyice temizlenir ve iltihaplar önlenir. Kahve ve alkolü ölçülü kullanınız.

4. Dengeli beslenin: Dengeli beslenme, aşırı kiloyu ve tansiyon yüksekliğini önler. Prostatda sağlıklı bir vücutta yaşadığına sevinir. Yapılan araştırmalar çok domates tüketen erkeklerin daha az prostat kanserine yakalandıklarınıg österiyor. Bu yüzden tuz ve acı baharatları sık sık kullanmayınız! Düzenli aralıklarla tuvalete çıkmayı lif bakımından zengin gıdalarla (örn.keten tohumu) sağlayabilirsiniz. Posalı maddeler ve yeterince su dışkıyı yumuşak tutmakta yardımcı olur. Bu durumda tuvalette o kadar sert presleme gereği kalmaz. Eğer kabız olduysanız idrar borusu ve mesane çıkışı sıkışır ve idrar bırakmak zorlaşır. Bu yüzden bağırsak tıkanıklığını engelleyin!

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç