Boyoz nedir?

Boyoz;  Mayasız, yağlı bir hamur işi olarak adlandırılan boyoz, İzmir'e özgü ve İzmirin damak tadını yansıtan, 1492 yılında Sefaradlar tarafından getirildiği düşünülen bir yiyecektir.

Üzerine tuz ve karabiber serpilmiş haşlanmış yumurta ve taze demli çay ile birlikte yenen boyoz sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir.

Boyoz, İspanyolca yazılışıyla bollos, "küçük somun" anlamına gelen bollo sözcüğünün çoğuludur. İspanyolca iki L harfi Y sesiyle okunur. Birçok mutfakta çörek, börek benzeri unlu mamüllerin Sefarad kültürüne özgü bir uygulamasıdır.

Boyoz hamurunun özelliği nedir?

Boyoz hamurunun özelliği Un, çiçek yağı, tahin karışımı ve tuzlu olmasıdır.

Başka hangi ülkerde boyoz yenmektedir?

1. İspanya

2. Şili

3. Arjantin

4. Peru

Türkiye dışındaki ülkerlerde yapılan boyoz ile Türkiye'deki boyoz arasındaki en önemli farklılık nedir?

Boyoz'un Türkiye dışında ki ülkelerde şekerli yapılması Türkiye'deki boyoz ile arasındaki en önemli farkı oluşturmaktadır.

Evde boyoz yapmak isteyenler için boyoz malzemeleri

1. 2 su bardağı un

2. 1 su bardağı su

3. 1 tatlı kaşığı sirke

4. 1 tatlı kaşığı limon suyu

5. 1 tatlı kaşığı mısırözü yağı

6. 1 su bardağı mısırözü yağı

7. Yarım tatlı kaşığı tuz

Evde boyoz yapmak isteyenler için boyoz iç malzemeleri

1. 2 patates

2. 2 yumurta

3. 1.5 kahve fincanı tulum peyniri

4. 1 kahve fincanı rendelenmiş kaşarpeyniri

Evde boyoz yapımı tarifi

Malzemelerimiz tamamsa başlayabiliriz.  Patatesleri haşlayın. Kabuklarını soyup çatalla ezin. Yumurta, tulum ve kaşarpeynirini ekleyip karıştırın.

Boyoz nasıldır merak edenler için boyoz örneği

Unu yoğurma kabına alın. Ortasını havuz gibi açıp su, sirke, limon suyu, 1 tatlı kaşığı mısırözü yağı ve tuzu ekleyin ve 10-15 dakika kuvvetlice yoğurun. Derin bir kaba 1 bardak mısırözü yağı ekleyin. Yumuşak kıvamlı hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp 10 dakika bekletin.

Hamur topağını yağdan alıp elle, katmer hamuru inceliğinde yuvarlak açın. Ortasına kabaklı iç malzemeden 1 kasık yayıp 4 köşesi ortaya gelmek üzere katlayın. Hamurların yarısını kabaklı, yarısını da patatesli iç malzemeyle hazırlayıp hafif yağlanmış tepsiye dizin. Önceden ısıtılmış 200 dereceye ayarlı fırında 20 dakika pişirin. Hepsi bu kadar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç