Bit nedir?

insan ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan ve kan emerek beslenen bir böcek türüdür.

Geçmişten bugüne kadar bakıldığında çoğu insanın baş belalısı olarak hayatlarda yerini almış olan bitler, yaşam alanı olarak oldukça geniş bir çevreye sahiptir. Öyle ki doğanın çok büyük bir bölümünde yaşamını sürdürebilme yeteneği olan bitler kitapların arasında dahi yaşayabilmektedir.

Doğada yaşayan canlılar arasında asalak olarak adlandırılan bitler, eklem bacaklıdır. Kanatlara sahip olmamakla birlikte en çok kuşlarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Kuşların dışında ise bakıldığında karşımıza doğada yaşamını sürdüren birçok hayvan türü çıkmaktadır. Yırtıcı, memeli, kemirgen ve de toynaklı hayvanlar bu türler arasında yer almaktadırlar.

Bitler insanların baş bölgesinde de yaşamını sürdürmektedir. Baş bölgesindeki saçlı deri, onların asalak olarak yaşamını sürdürdükleri alandır. Bitlerin 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar baş, kış ve de elbise biti olarak adlandırılmaktadır. Yeryüzünde yaşamını sürdürmekte olan birçok hayvanda ve insanlarda yaşamlarını sürdürmekte olan bitler, yumurtalarından çıktıkları andan itibaren erişkin bir bit özelliğini almaktadır.

bit

Doğar doğmaz erişkinliğe yükselen bu tür canlılar aynı zamanda oldukça kısa bir zamanda çoğalarak canlı popülasyonunda bir çok canlı türünün yaşamını etkilemektedirler. İnsanlardaki yaşam alanları incelendiğinde ise karşımıza insan derisi çıkmaktadır. Deriye yerleşen bitler beslenmelerini deri gözeneklerinden salgılanmış olan yağlar, deri parçacıkları ve de kanla sağlamaktadırlar.

İnsan derisine çok kısa zamanda yapışma yeteneğine sahip olan bitler, deriye yapıştıktan itibaren çok uzun bir zaman deri üzerinde yaşayabilmektedirler. İnsanlar için kabus derecesine gelebilen bitler saça, halk arasında sirke diye tabir edilen sirkelerin bit tükürüğü ile yapışması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

İçerisinde yer alan kimyasallar sayesinde saça oldukça kuvvetli bir şekilde tutunmayı başaran bit yumurtalarına eğer dışarıdan özel ilaçlarla müdahale edilmezse bu yumurtalar saçtan ayrılmaz ve de bu durum da insanlara toplum içerisinde sıkıntı yaşatmaktadır. Bitlerin, bit tükürükleri sayesinde oldukça hızlı bir şekilde çoğalmaları bu asalakların insan saçından arındırılmasını zorlaştıran bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ortalama ömürleri 7 gün olan birler, çoğalma sayesinde insan saçında aylar boyunca yaşamlarını sürdürebilmektedir. İnsanların saçlarında yaşamlarını sürdüren bitlerin en büyükleri elbise bitleridir ve bu asalakların boyu 4 mm kadardır. 4 mm boy bu asalaklara görülme ve yok edilme olasılığını vermiştir. Kıl bitlerinde ise durum biraz daha farklıdır. Kıl bitlerinin boyu 1 mm kadardır ve bu yüzden görülme ihtimalleri oldukça düşüktür.

İnsan başlarında yaşayan bitler, yumurtalarını daha çok başın ensedeki ve de kulak arkasındaki saçların arasına bırakmaktadırlar. Buradaki yumurtalar dışarıdan bakıldığında görülebilmektedir. Aynı zamanda bu yumurtaları olgunlaşması da yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Bu olgunlaşmanın sonunda yumurtalarından çıkan bitler, bu yolla sürekli çoğalarak uzun zaman insan saçlarında yaşamlarını sürdürürler.

Bitler nasıl fark edilir?

Başın veya vücudun belli bölgelerinin aşırı kaşınması, bir bitlenmenin ilk belirtileri olabilir. Saçlar çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Dikkat edilmesi gereken sadece bitler değildir. Saçı incelerken saçlara sıkı bir şekilde yapışan bit sirkelerinin (bit yumurtası) olup olmadığı da incelenmelidir.

Bitlerin en sevdiği bölgeler, başın üst, yan ve kulak arkası bölümleridir. Bit sirkelerini ve bitler gözle kolayca görülebilirler; fakat bir büyüteç kullanmanız teşhisi kolaylaştıracaktır.

Nasıl bulaşır?

Bitler insandan insana, bir kafadan diğer kafaya kolayca geçerler. Başında bit bulunan bir kişiyle yakın temas, oyun oynarken veya okulda başların birbirine yaslanması veya yüze düşen saçların hızlı bir şekilde arkaya atılması dahi bitlerin bulaşması için yeterli olabilmektedir.

Başörtüsü, yastık, örtü, tarak, saç fırçası veya tüylü küçük oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin yayılmasını kolaylaştıran etmenlerdendir. Dolapların içinde yan yana asılmış durumdaki giyim eşyaları (örneğin, başörtüsü, şapka vs.) aracılığıyla da bitler kolayca bu eşyaları kullanan kişilere geçerler.

Temizliği nasıl yapılır?

İlk olarak kişinin kafasında saç bitinin tespit edilmesi gerekmektedir. Saç biti tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden eczaneye giderek uygun bit ilacını temin etmelisiniz.Satın aldığınız bit ilacını prospektüsüne uygun bir şekilde uygulamalısınız. Aksi taktirde etki etmez, bitlerden kurtulamazsınız.

Bit ilacını kullanmadan önce saçınızı mutlaka kirden ve yağdan arındırmanız gerekir. Saçı yağlanmasına sebep olacak krem ve benzeri kozmetik ürünlerini kullanmayın. Saçınızı tamamen kuruttuktan sonra bit ilacını uygulayın. Bit ilacı sayesinde saçınızda asalak yaşayan bitlerden kurtulabilirsiniz fakat sirkelerden (bit yumurtası olarak tabir edilir) kurtulmanız bu şekilde mümkün değildir.

Bit ilacını kullandıktan sonra hazırlayacağınız üzüm veya elma sirkeli suyla saçlarınızı durulayın. Sirke ve su oranı birbirine eşit olsun. Bu sayede bit yumurtalarının yani sirkelerin çözülmesini sağlarsınız. Tüm bunların sonrasında sıkı dişlere sahip bir tarak yardımıyla veya bit tarağı ile saçlarınızı iyice tarayın.

Bu aşamada size yardım edebilecek birisi varsa oldukça iyi olur çünkü saçınızın ense ve arka bölümlerine rahatlıkla ulaşamazsınız. Temizliği ve tedavinin kalıcı olabilmesi için aynı işlemleri 1 hafta sonra tekrardan uygulamanız gerekir. Sirke ve bit temizliğinde bir diğer etkili çözüm zeytinyağı kullanımıdır.

Saçlarınızı zeytinyağı ile iyice ovun ve streç fil ile sarıp bir gece bekletin. Gecenin ardından saçlarınızı şampuan ile iyice yıkayıp sirkeli su ile durulayın. Bit sadece kafada saçlarda gözükmez. Bıyık, sakal, koltuk altı tüyleri ve genital bölge de bu durumdan nasibini alır. Bu bölgeleri de kontrol etmeyi ve temizlemeyi ihmal etmeyin. Koltuk altı tüylerini ve genital bölge kıllarını her zaman kesmenizi tavsiye ederiz.

Sözlükte "bit" ne demek?

Bit, Yarımkanatlılar alttakımına giren, insan ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan ufak böcek, kehle (pediculus).

Cümle içinde kullanımı

Baş biti. vücut biti. Tavuk biti. Ağaç biti. çiçek biti.

Bit kelimesinin ingilizcesi

n. small piece; small coin; drill; part of the bridle in a horses mouth
n. single basic unit of information (Computers)
n. bit (Informal)

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç