Bilgisayarda bit nedir?

Bit kelimesi Binary Digit kelimelerinden oluşur. İngilizcede ikili rakam sayı anlamına gelir. Günümüzde sıkça duyduğumuz Digital kelimesi de buradan gelir ve sayısal anlamını taşır. Bit, aslında çok basit olmasına rağmen, anlatılması zor bir kavramdır. Bilgisayarlarda kullanılan verileri ifade etmede Bit kullanılır. Bit bilgisayardaki en küçük veri boyutu biriminin adıdır.

Bilgisayar teknolojileri zaman içinde gelişir. Bu gelişmeyi takip etmek isteyenler işlemcilerin ve yazılımların geçirdiği evrimi inceleyebilirler. 8 bit makinelerle başlayan macera 70'lı yıllarda 16 bit'e ulaşmıştır. 90'ların başında artık 32 bit'in evlere girmek üzere hazır olduğunu, 2000'lerin başından itibaren ise artık 64 bit'in standart haline geldiği görülmektedir.

64 bit bilgisayar nedir?

Bilgiler, bilgisayarlar içinde bitler şeklinde ifade edilirler. Bit'i ikili sistemde bir sayı dizisi olarak tanımlayabiliriz. Bu sayı sıfırlardan ve birlerden oluşur. Ne kadar çok bit'iniz olursa o kadar çokveriyi ifade etmek mümkün olur. n adet bit, 2^n adet farklı bilgi parçasını ifade eder. Pek çok donanım, veri akışı ile çalışmaz. Bunun yerine veri yığınlarının işlenmesiyle ilgilenirler. Bir işlemcinin gücü de bir seferde ne kadar veriyi işleyebildiği ile orantılıdır.Bu veri işleme sınırı aynı zamanda işlemcinin tek seferde RAM üzerinde erişebildiği verinin miktarıdır.

İşte, 64 bit işlemci dediğimizde, tek seferde 64 bit veriyi işleyebilecek işlemciyi anlatmış oluyoruz. Böylece, bir işlemcinin işleyebileceği bit sayısı arttıkça hızı da artmış olur. 16 bit bir işlemci, 8 bit bir işlemciden iki kat daha hızlı çalışır. 32 bit işlemci, 16 bit işlemciden iki kat daha hızlıdır. 64 bit işlemci de 32 bit işlemciye göre 2 kat daha hızlı çalışır. Kullanıcılar için daha kısa bir tanım yapmak gerekirse 64 bit tanımı, 64 bit donanımları ve 64 bit işletim sistemlerini/yazılımları ifade eder.

bilgisayarda bit

64 bit bilgisayarın avantajları nelerdir?

64 bit bir bilgisayar 32 bit bir bilgisayarın iki katı kadar bilgi işleyebilir ve önemli miktarda daha fazla rasgele erişim belleğine (RAM) sahip olabilir. Video, büyük veritabanı aramaları veya karmaşık hesaplamalar ve büyük miktarda bellek gerektiren oyunlar ve başka programlarla çalışıyorsanız, 64-bit bir bilgisayar iyi bir seçim olabilir. Ancak, 32-bit bir bilgisayar da çoğu programla çok iyi çalışır.

Örneğin, elektronik tablo programları, web tarayıcıları ve sözcük işleme programları, 32-bit ve 64-bit bilgisayarlarda hemen hemen aynı hızda çalışır. Windows Vista'nın 64-bit sürümlerini çalıştıran programlar, gerek donanım sürücüleri gerekse 64-bit programlar varsa daha iyi performans gösterir. Aşağıdaki program türleri 64-bit Windows Vista sürümlerinde daha iyi performans gösterir.

64 bit bir bilgisayarda 32 bit programlar çalıştırılabilir mi?

Windows'un 32-bit bir sürümünü çalıştıran bir bilgisayar için tasarlanmış birçok program, herhangi bir değişiklik yapılmadan Windows'un 64-bit bir sürümünü çalıştıran bir bilgisayarda çalışır. Ancak, bazı durumlarda performansta farklılıklar olabilir. 32-bit bir program katıştırılmış sürücüler kullanıyorsa, sürücüler 64-bit ortamda çalışmayabilmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç