BHP nedir?

BHP İngilizce açılımı ile Break Horse Power tekerlekler veya kardan mili yerine genellikle krank milinden ölçülen ve motor tarafından üretilen gerçek gücü gösteren ölçüdür. Bu ölçümde vites kutusu, alternatör, diferansiyel, su pompası gibi parçalar bağlı değildir. Brake Horse Power denmesinin sebebi mildeki gücün bir frenleme mekanizması tarafından absorbe edilmesiyle ölçülür.

WHP nedir?

WHP (Wheel Horser Power) tekerlere aktarılan net güçtür.Gerçekte kranktan ölçülen değerden daha az olduğu için otomobil firmalarınca rağbet görmez.Genellikle 4 çekişli araçlarda kayıp minimumdur.

SHP nedir?

SHP (Shaft Horse Power) krank mili ve şanzımandan çıktıktan sonra ölçülen değerdir.Şanzıman hariç diğer tüm aktarma organları tarafından kaybedilen gücü içermez.Ölçülen değerler bhp'den az whp/thp/ehp'den fazladır.Genellikle gemilerde,helikopterlerde yada turboprob (pistonlu) motorlu uçaklarda kullanılır.

NHP nedir?

NHP (Nominal Horse Power) 19. yüz yıla  ait eski bir hesaplama yöntemidir. Reel hiç bir dayanağı yoktur.Sadece kağıt üstünde fiziki hesaplamalarla elde edilen güçtür.Günümüzde kullanılmaz yada projee aşamasında olan motorlar için kullanılır.

İHP nedir?

İHP (İndicated Horse Power) pistonlardaki basınç dalgalanmasından yararlanarak ölçülen güçtür.Özel bir alet sayesinde bir diyagram çizilir ve bu diyagrama göre güç teorik olarak hesaplanır.Eski bir ölçüm yöntemidir.Çoğunlukla buhar makinaları için kullanılmış olup ihp'nin yaklaşık %70-90 ı gerçek gücü verir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç