Beat ne demek?

Beat kelimesi İngilizce bir kelimedir. Öncelikle bu kelimenin sözlük anlamlarını inceleyelim;

Beat kelimesi fiil olarak "dövmek, yenmek, vurmak, çalmak, çırpmak, geçmek, açmak, dayak atmak, pataklamak, volta vurmak, atmak, alt etmek, yuvasından çıkarmak" anlamlarına gelirken

Beat kelimesi isim olarak "darbe, üstünlük, atış, vuruş, çarpma, ritim, tempo, vurma sesi, serseri, ritm, titreşim, haberi önce yayınlama, sürgün avı, devriye" anlamlarına gelmektedir.

Beat kelimesi sıfat olarak ise "bitkin, çok yorgun, asi, turşu gibi" anlamlarına gelmektedir.

Rap müzikte Beat ne anlama gelmektedir?

Her bir rap şarkısının temeli (alt yapısı), şarkının ritmidir. Beat Rap şarkının müziği olarak geçiyor ama aynı zamanda Rapçi’yi nasıl Rap yapılacağı konusunda (hız, ses, teknik) yönlendiriyor. Beat şarkıya bir karakter ve his kazandırır..

Beat Hareketi nedir?

1950’lerde ABD’de ortaya çıkan ve daha çok San Francisco, California ve New York kentlerindeki bohem sanatçı toplulukları çevresinde gelişen toplumsal ve edebi harekete denilmektedir.

Genellikle politikadan uzak kalarak toplumsal sorunlarla ilgilenmeyen Beat’ler uyuşturucu, caz müziği, cinsellik ya da zen Budacılık yoluyla yoğun bir duyumsal uyanışa vararak kişisel kurtuluşu, arınmayı ve aydınlanmayı savundular.

Aralarında Growing Up Absurd (1960: Anlamsızlaşma) adlı kitabın yazarı Paul Goodman’ın da bulunduğu Beat savunucularına göre çağdaş toplumdaki sevinçsiz ve amaçsız yaşam gerek içe kapanış, gerek başkaldırı için yeterli nedendir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç