Basiret nedir?

"Öngörü, kavrama yeteneği" ve "sağduyu, vizyon" gibi anlamlara gelen bir kelimedir. Arapçadaki "başar" yani öngörüş yeteneği anlamına gelen kelimeden türemiştir.

Basiret kelimesinin sözlük anlamı

1. Gerçekleri yanılmadan görebilme yeteneği, uzağı görüş, seziş, uyanıklık, anlayış, kavrayış, sağgörü, önsezi, vizyon.

Basiret kelimesinin cümle içinde kullanımı

1.  Hep bahsedilen basiretin bağlanması anını yaşamıştım ve resmen elim kolum bağlanmıştı.

Basiretin bağlanması nedir?

Doğru bir şekilde düşünememek, anlık olarak gerekli tedbiri alamamak ve idrakın kaybolması şeklinde yorumlanabilir.

Halk arasında başına kötü bir şey gelen kişinin buna tepki verememesine ya da normalde fark edebileceği bir gerçeği o anda fark etmemesi durumuna denmektedir.

Basiret ve feraset arasındaki fark nedir?

Feraset kelimesi "zeka" veya "çabuk sezme" gibi anlamlarda da kullanılması sebebiyle bu iki kelime birbirinden ayrılabilir. Çünkü basiret kelimesi de "sağduyu, önsezi" gibi farklı anlamlar taşımaktadır.

Ancak diğer anlamları benzer olduğundan eğer "anlayış, sezgi, seziş" gibi anlamlarda kullanılmak isteniyorsa bu iki kelime birbirinin yerine kullanabilir.

Basiret Gazetesi nedir?

Bu gazete dokuz yıl civarında yayınlanmış halk, ulema ve devlet çalışanları tarafından ilgi ile takip edilmiş ünlü gazetelerden çeviriler yapılmış, Fransa-Prusya savaşı hakkında bazı taraflı yazılar yayınlanmış, savaş, yangın veya padişah değişimi gibi olayları da bildiren bir gazete olarak hayatına devam etmiştir.

Çoğunlukla hükümetle karşı karşıya gelmemeye çalışsalar da birçok kez kapatılmıştır. II. Meşrutiyete kadar yayın hayatına son verilen gazete, meşrutiyetin ilanından sonra tekrar basılmış ancak dönemin gazeteleriyle artık yarışamayınca kapatılmıştır.

Kadro en başta Basiretçi Ali Efendi olmak üzere Namık Kemal ve Mehmet Tevfik gibi bilinen bazı isimlerden de oluşmaktaydı.

Basiret isminin sözlük anlamı

1. Uzağı görme, seziş, sezgi, uyanıklık.

2. Anlayış, kavrayış.

Basiret isminin cümle içinde kullanımı

1.  Basiret Teyze ve kızlarını ziyarete her yaz giderdik.

Basiret kelimesinin İngilizcesi

1. Foresight

2. Prudence

Kaynakça: tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç