Barem nedir?

Belirli formüllerin, değişken miktara uygulanarak hazırlanan hesap cetveli. Halk dilinde, maaş ve ücret derecelerini tayin usulü olarak kullanılır. Barem sistemini ilk defa ortaya atan, Fransız matematikçi Betrand François Barreme (1640-1703)dir.

Türkiye’de devlet memurlarının barem sisteminde, aylık derecesinin tayininde, öğrenim süre ve niteliği, terfi müddeti rol oynamaktadır. devlet memurları kanunu genel olarak devlet baremini belirlemekle birlikte, Silahlı Kuvvetler, Yüksek öğretim Personeli, Yargı Organı mensupları ve diğer bazı devlet personelinin aylık, kariyer ve liyakat sistemi özel kanunlarındaki hükümlere tabi bulunmaktadır.

Sözlükte "barem" ne demek?

1. Devlet memurlarının maaşlarının derece ve tutarlarını düzenleyen sistem ve çizelge.

Cümle içinde kullanımı

Bunların tek derdi barem basamaklarını aşarak bu mertebeye fırlayıvermekten ibarettir.
- Y. K. Karaosmanoğlu

Barem kelimesinin ingilizcesi

[bar] adj. devoid, lacking; empty, void
adj. pertaining to the Baréns (Brazilian indigenous tribe)
n. scale, wage scale
Köken: Fransızca

Barem ne demek? (Ekonomi)

(Pay chart) Devlet memurlarının maaşlarını derece ve miktar olarak düzenleyen sisteme veya çizelgeye verilen isim. Bu sistem, onu bulan Fransız Matematikçisi François Barreme’den dolayı bu şekilde adlandırılmıştır. Barem, belirli formüller uygulayarak her işlem için ayrı bir hesap yapma külfetini ortadan kaldıran hazır cetvelleri ifade eder. Barem cetvelleri, emekten ve zamandan tasarruf sağlar ve hesaplarda yanlışlık olasılığını ortadan kaldırır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç