Bangladeş nedir?

Resmi kayıtlarda "Bangladeş Halk Cumhuriyeti" olarak geçen bu ülke güney Asya'da konumlanmış, Hindistan ve Myanmar ile sınır komşudur.  Nepal, Bhutan ve Çin ile yakın olsa da sınır paylaşmazlar.

Bangladeş 163 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesidir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Dhaka'dan sonra en büyük limana sahip olan Chittagong isimli şehir gelir. Ülkede birçok farklı din ve etnik grup görülebilmektedir.

Bengali dili en çok konuşulan dildir, nüfusun %98'i bu dili konuşur. Bengali Müslümanları dünyanın en geniş Müslüman toplumlarından birini oluştururlar. Ülkenin dili Bengali dili olsa da bazı resmi evraklarda İngilizce kullanılabilmektedir.

İslam dini burada en çok kabul görmüş dindir, nüfusun %90'ının Müslüman olduğu görülür. Çoğu Sünni olmasına rağmen Şii ve Ahmediler de görülmektedir. Budizm ise ülkedeki en yaygın üçüncü dindir, ülkenin %0.3'ü tarafından inanılır. Hristiyanlık ise en çok inanılan dördüncü dindir ve %0.2 oranında görülür.

bangladeş

Bengal deltası Bangladeş'in çoğunu kaplar burası dünyadaki en büyük deltadır, ülkenin yüzölçümü 147.570 km2 olarak bilinir ve toplam 700 nehir ve 8,046 km su yolu bulunmaktadır. Kuzeydoğu ve güneydoğu bölgesindeki yaylalarda yemyeşil ormanlar görülür.

Birçok adası ve bir mercan resifi vardır. Bu ülkenin biyolojik çeşitliliği nesli tehlikede olan Bengal kaplanları da dahil geniş bir bitki örtüsü ve vahşi yaşamı içinde barındırır.

Bangladeş'in iklimi tropik olmakla birlikte Ekim'den Mart'a kadar yumuşak bir kış yaşanır ve Mart ile Haziran ayları arasında sıcak, nemli bir yaz görülür. Daha önce 0°C altına düşen sıcaklık görülmemiştir. Sıcak ve nemli geçen muson sezonu haziran ve ekim arasında devam eden bol yağışlı bir dönemdir.

Sel, tropik hortum, fırtına gibi doğal afetler her yıl görülür. Ayrıca bu afetler ormanların azalmasına, toprak kaybına ve erozyona sebep olur.

Şu anda Bangladeş iklim değişime en çok maruz kalan ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Aşırı yağışlardan dolayı oluşan afetler, yükselen deniz seviyesi ve tropik hortumların iklim değiştikçe artması beklenmektedir ve bu durumun tarımı, su ve besin kalitesi etkileyeceği bilindiğinden 20 milyon civarında iklim mağduru olacağı tahmin ediliyor.

Bangladeş tarihi nedir?

1757 yılında yaşanan savaş sonrası İngilizler tarafından alınan ilk bölgedir, bundan önce Müslümanların yönetimi altındaydı, ardından ülkeyi 1858 yılına kadar Fort William'ın kurulması ile yönetilmiştir. Bu yönetim sırasında ülkede bazı kıtlıklar yaşanmıştır.

19. Yüzyıl boyunca ülkede birkaç kez ayaklanma çıkmıştır, ancak İngiliz komutası Müslüman yönetim sınıfına fırsat vermemiştir. İslamik propaganda yolu ile bu hükümet bitirilmek istenmiştir. Yine 19. Yüzyıl boyunca ülkede romancılar, sosyal reformistler, özgürlükçü eğitimi destekleyenler ve feministler de görülmüştür.

İngiliz himayesi altında iken birçok sosyal gerilim yaşanmıştır, özellikle de zengin Hindu kesim ile Müslüman çoğunluk arasında. Müslüman aristokrasi tarafından desteklenen İngiliz hükümeti 1905'te Doğu Bengal ve Assam vilayetini kurmuştur, burada eğitime, yol ve sanayiye yatırımlar yapılmıştır.

Seçmen meclis laik, çok partili parlamenter bir demokrasi kurarak 1972 yılında Bangladeş'in kurulmasını tanımıştır. Bu dönem sosyalist imalar taşımış ve büyük kurumlar devletleştirilmiştir; ancak ardından gelen başbakanın otoritesini artırması ve kendisine temel hakların askıya alınabilmesi gibi haklar vermesi, ardından yaşanan kıtlık da ülkedeki ipleri germiştir.

Ardından yaşanan sıkı yönetim şekilleri de durumu iyiye taşımamıştır. Şu anda ise 2008 yılında seçilen Sheikh Hasina ile Avami Partisi ülkeyi yönetmektedir.

Bangladeş kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Her yolu denemesine rağmen ailesi Bangladeş'e tatile gitmesine sıcak bakmıyordu.

Bangladeş kelimesinin İngilizcesi

1. Bangladesh

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç