Avangard nedir?

Fransızcada askeri bir terim olarak kullanılan "avant-garde" kelimesinden gelir ve sanat ya da düşünce akımlarına öncülük yapan kişiler ya da eserler için kullanılan bir sıfattır.

Empoze edilen normlardan veya kurallardan sıyrılmayı amaçlayan ve tahakkümü reddeden bir kavramdır.

İlk başlarda Fransa'da 19. yüzyılın ilk yarısında sanata atıfta bulunan bir terimdir ve sosyalizmin öncülerinden önemli düşünür Henri de Saint-Simon ile bağdaşlaştırılır.

Avangard sanat nedir?

Avangard kavramı, sanatın yalnızca ve temel olarak sanatçının bakış açısı ve fikirlerinin orijinalliğine dayanarak değerlendirilmesi fikrini savunur.

Avangard sanatın başlangıcı, sosyalist düşünceyi de etkileyen Gustave Courbert'in realizmi ile 1850lerde olduğu kabul edilir.

Bu durum modern sanatın devam edişi ile sürmüş ve avangard terimi daha çok modernlik ile ilişki içinde düşünülmüş, hatta eş anlamlı sayılmıştır.

Kübizm gibi bazı avangard hareketler genellikle formda yeniliğe gitmiştir, fütürizmde ve sürrealizmde de sosyal bir gösteriye sahiptirler.

Avangard terimi aslen sanat yaklaşımlarında kendini göstermiş olsa da yirminci yüzyılın başlarında tüm sanat alanlarına, fikirlere ve yaratıcılığa uygulanabilir olmuştur.

Bugün de radikal olan veya orijinal görüntüyü reddeden sanat için kullanılır.

Avangard kelimesinin sözlük anlamı

1. Öncü

Avangard kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Avangard hareketler toplum tarafından her zaman olumlu olarak karşılanmayabilir ancak zamanla bu düşünceler ve akımlar daha da değerli görülür.

Avangard kelimesinin İngilizcesi

1. Avant-garde

Kaynakça: tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç