Armut nedir?

Gülgiller familyasından bir ağaç ve bunun tatlı, suluca, yumuşak ve ufak çekirdekli meyvesidir. Anavatanı ve kültür beşiği Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya'dır. Bugün dünyanın ılımlı iklimli her tarafına yayılmış durumdadır. Çeşit sayısı bini aşkındır. Ülkemizde 500 çeşitten fazladır.  Armut ağacı yüksek boylu, kazık köklü, dik dallı ve piramit biçimindedir. Meyvesi, yalancı bir meyvedir ve çiçek çanağının etlenmesiyle meydana gelir. Kurağa çok dayanıklıdır. Kış armudu, güz armudu olarak başlıca üç çeşide ayrılır. Gerek tohum, gerek aşıyla üretilir. Yabanisine de «Ahlat» denir.

Familyası: Gülgiller (Rosaceae). Yurdumuzun her yerinde yetişen küçük çekirdekli, tatlı sulu, lezzetli bir meyve. Çiçekleri beyazdır. Elma ve ayva ile aynı özelliğe sahiptir. Yenilen etli kısmı çiçek ekseninin etleşmesinden meydana gelmiş "yalancı meyva" kısmıdır. İçinde bulunan şekerli maddeler, A, B1, B2 ve c vitaminleri sayesinde besleyici ve ferahlık vericidir.

Ana yurdu Önasya ve Anadolu'dur. Avrupa'ya Anadolu’dan yayılmıştır. Tarihi kayıtlara göre Etiler zamanında armut yetiştirildiği anlaşılmaktadır. Armut, çekirdekten aşı ile üretilir. Tabii olarak yetişen ahlat (Pyrus elaeagnifolia) denilen yabani armut ağaçlarına iyi cins aşı yapmak suretiyle de elde edilir.

Kökü, kazıkkök biçiminde olduğundan; derin toprak, kireçli ve kuvvetli yer ister. Bakımı gerektiren meyva ağaçlarındandır. Bakımı yapılmadığı takdirde asalakların dadanmasıyla çeşitli hastalıklar meydana gelir. Kurağa en dayanıklı ağaçlardandır. Bir ağaçtan 50-400 kg kadar meyve alınır.

Başlıca üç çeşiti vardır:

Kış armudu:
Ankara armudu, Azdavay armudu, Malatya armudu, Tokat (çiçek) armudu, sarı armut gibi çeşitleri bulunur.

Güz armudu:
Hacı Hamza, Hamidüsükkari gibi çeşitleri vardır.

Yaz armudu:
Göksulu, Ürüngüs, Akça armut gibi çeşitleri mevcuttur.

armut

Kullanıldığı yerler

Ekonomik değeri olan, besleyici özellikte, sulu ve leziz bir meyvedir. Mideyi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır, ferahlık verir. halk arasında barsaklardaki parazitlere karşı kullanılır.

Sözlükte "armut" ne demek?

1. Gülgillerden, çiçekleri beyaz, yurdumuzun her yerinde yetişen bir ağaç (pirus communis).
2. Bu ağacın rengi sarıdan yeşile kadar değişebilen tatlı, sulu, yumuşak, ufak çekirdekli meyvesi.
3. Fazla bön.

Cümle içinde kullanımı

Mustabey armudu. Hacı Hamza armudu.

Armut kelimesinin ingilizcesi

[Armut (die) ] n. poverty, beggary, destitution, pauperism, pennilessness, extreme poverty, indigence; condition of being insufficient, deficiency
n. pear, type of fruit; (Slang) sucker, dupe, gullible person
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç