Apache nedir?

Apache, açık kaynak kodlu bir websunucu proramıdır. Apache Yazılım Vakfı (Apache Software Foundation) tarafından geliştirilmektedir. Apache internette en yaygın kullanılan web sunucusudur. İnternet'teki sitelerin yüzde %49.12'si Apache kullanmaktadır.

İnternet üzerinde milyonlarca web adresi  ve binlerce web sunucusu bulunmaktadır. Bu sistemlerin de en önemli sorunu her zaman güvenlik ve içerik çözümlemesi olmaktadır. Bu konuda da gerekenlerin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun için de web sunucusu ile uğraşanlara Apache server yardımcı olmaktadır. Peki Apache server nedir Ne işe yarar Apache server web sunucusu üzerinde güvenlik sistemi oluşturmak isteyenler için bir tür çözümleyici olmaktadır.

Bu program sayesinde web sunucunuzu oluşturarak, internet dizininizi bu sunuya göndermenizi sağlayan ve dizin oluşturmanızı sağlayan bir ücretsiz program olmaktadır. Bu program ile 80 portunu kullanarak dizininizi oluşturabilirsiniz. Modüler olarak yapısı açık kaynak kodlu olan bu Apache Server ile sunucularınızdaki dosyalarınızı kolaylıkla özelleştirebilirsiniz. Apache server ile web sunucularınızı kolayca kontrol edebilir, düzenleyebilir ve içeriklerinizi zorlanmadan ekleyip çıkarabilirsiniz.

Bir web sunucusu ne iş yapar?

Internet üzerinde sayfaları ve kullanıcıların internet tarayıcılarıyla yaptıkları istekleri cevaplamak için öncelikle bir sunucunun olması gerekir. internet tarayıcılarıyla bağlanan kullanıcıların isteklerine cevap verir. Klasik olarak html (hyper text markup Language) ile hazırlanmış sayfaları sunmaktadır. YAygın olarak PHP ve MYSQL ile birlikte son kullanıcıya dinamik websiteleri sunarlar.

Apache hangi işletim sistemlerinde çalışabilir?

Unix, GNU, FreeBSD, Linux, Solaris, Novell NetWare, Mac OS X, Microsoft Windows, OS/2, TPF, ve eComStation işletim sistemleri üzerinde çalışabilir.

İlgili bağlantılar

Windows altında Apache kurulumu

Apache Php Mysql Kurulumu

Apache Admin ekran görüntüsü

Apache

Sözlükte Apache ne demek?

İngilizce bir kelime olan "Apache" Türkçe'de;

İsim olarak kullanıldığında; "Apaçi; sokak serserisi (paris)" anlamına gelmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç