Antikor nedir?

Vücuda virüs, bakteri ve mikrop gibi antijen adı verilen yabancı maddeler girdiği zaman bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir çeşit proteindir.

Her antikor yalnızca bir tür antijenle bağ kurabilir. Bu bağın kurulma amacı antijenin yok edilmesidir. Bazı antikorlar antijenleri direkt olarak yok ederken diğerleri beyaz kan hücrelerinin antijeni yok etmesini kolaylaştırır.

Antikor bir çeşit immunoglobulindir. Antikorlar bağışıklık sistemimizin bizi enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korumasına büyük ölçüde yardım ederek sağlığımızda önemli rol oynarlar.

Antikor çeşitleri nelerdir?

Antikorlar bulundukları bölgelere ve işlevlerine göre beş sınıfa ayrılırlar. Her sınıfın adı immunoglobulin kelimesinin kısaltılmış hali olan “Ig” harflerinin yanına eklenen bir harf ile oluşturulmuştur: IgG, IgM, IgA, IgD ve IgE.

antikor

IgG antikorları en çok görülen antikor türüdür ve genellikle kanda ve doku sıvılarında bulunurlar.

IgA antikorları ise soluk ve sindirim borularını saran mukus zarlarında bulunurlar.

IgE antikorları alerjenlere bağlanarak histamin oluşumunu tetiklerler ve aynı zamanda parazit solucanlarıyla da savaşırlar.

IgD antikorları daha önce antijenlere maruz kalmamış B hücrelerinde antijen reseptörü görevi görürler. Anti mikrobik faktörlerin üretilmesini sağlarlar.

IgM antikorları bağışıklık sistemine giren patojenlerin erken safhalarda tespit edilerek yok edilmesine yardımcı olurlar ve B hücrelerinin yüzeyinde bulunurlar.

Antijen nedir?

Vücutta bağışıklık sisteminin tepki vermesine yol açarak antikor üretilmesine sebep olan tüm maddelere antijen denir. Bağışıklık sistemi bu maddeyi tanıyamaz ve onunla savaşarak onu yok etmeye çalışır.

Antijenler; kimyasallar, polenler, bakteriler, virüsler, mikroorganizmalar gibi dış ortamdan vücuda giren bir madde olabilecekleri gibi vücudun kendisi tarafından üretilen maddeler de olabilirler.

Vücut dokularında ve kanser hücresi gibi bazı hücrelerde de bağışıklık sisteminin tepki vermesine yol açan antijenler bulunabilir. Bu antijenler aynı zamanda bu doku ve hücrelerin saptanması için laboratuvar testlerinde kullanılabilir.

Antikor ne işe yarar?

Antikorlar belli türdeki antijenlere bağlanırlar. Bu bağ ile diğer hücrelere sinyal gönderilerek bağışıklık sisteminin antijenlerden kurtarılması sağlanır.

Vücuda bir antijen girmeye çalıştığında bağışıklık sistemi harekete geçer. Bağışıklık sisteminin değişik parçalarının çalışması için kimyasal sinyaller gönderilir.

Yabancı madde öncelikle B hücreleri tarafından karşılanır. B hücreleri antikorların antijenlerle eşleşmesini sağlar. Her bir tür antikor yalnızca bir tür antijenle eşleşir.

B hücreleri antikorlarını oluşturduktan sonra antikorlar antijene kitlenir ve onu saldırı için işaretler. Böylece T hücreleri antikorlar tarafından işaretlenen antijenlere saldırmaları için uyarılmış olur.

Antijen yok edildikten sonra yok edilmesinde görev alan hücreler bir araya gelir. Fagosit (yutar hücre) adındaki yabancı maddeyi tüketmekle görevli büyük hücreler ise enfeksiyonun kalıntılarını yer.

Enfeksiyon def edildikten sonra antikorlar vücutta durmaya devam eder. Bu antikorlar aynı çeşitte antijenlerin tekrar vücuda girmesi ihtimaline karşı vücut tarafından muhafaza edilir.

Bu antijen vücuda tekrar girdiğindeyse hazırda bekleyen antikorlar antijene hemen müdahale eder ve imha edilme işlemi çok daha hızlı gerçekleşir, enfeksiyon çok daha erken def edilir. Böylelikle bağışıklık kazanma adını verdiğimiz olay gerçekleşmiş olur.

Antikor sözlük anlamı

Vücuda giren antijenlere karşı oluşan bağışıklık proteini.

Antikor İngilizcesi

n. antibody, protein in the blood which reacts to infectious agents

Köken: Fransızca

Kaynaklar:

https://www.bio-rad-antibodies.com/immunoglobulin-antibody.html

https://www.news-medical.net/health/What-is-an-Antibody.aspx

https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms?search=antibody

https://www.pacificimmunology.com/resources/antibody-introduction/what-is-an-antibody/

https://www.britannica.com/science/antibody

https://en.wikipedia.org/wiki/Antibody

www.tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç