Anju nedir?

Anju, Aslında orjinal adı "Anjio" ya da türkçe olarak "Anjiyo" olan işlemin halk arasında yanlış kullanımıdır.

Kalp-damar problemi bulunan bir hastanın kasık damarlarından çok ince özel tellerle girilip kalp damarlarına radyoopak madde verilerek, damar tıkanıklıklarının ve problemlerinin teşhis edilmesine yarayan bir tıbbi işlemdir.

Anjiyo, yani tam adıyla Anjiyografi, koroner arter hastalığının tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Damar sertliği nedeni ile koroner arterlerin hangi bölgesinin ne kadar daraldığını ve / veya tıkandığını tesbit edebilir.

Anjiyo nasıl yapılır ve ne işe yarar?

Ülkemizde ve dünyada bu işlem genellikle kasık (genellikle sağ kasık) atardamarından yapılmaktadır. Ancak bilek veya dirsek hizasında kol atardamarından yapılması da giderek yaygınlık kazanmaktadır.

Damar darlık veya tıkanıklıklarını tespit ederek tedavinin gerektiği gibi yönlendirilmesini sağlar. İşlem esnasında kalp boşluklarınıza da ulaşılacağı için kalp kateterizasyonu ile kalp kapaklarının ve duvarlarının çalışmasındaki kusurlar da gösterilebilir. Kalp delikleri gibi doğumsal kalp hastalıklarının teşhisi için de kullanılabilir.

Yorumlar

Selin selin 13.02.2018
Cok T?ş?kkür ederim
Cevapla
Semra Arslan 25.04.2016
Bu kısa ve öz içerikli anlatımınız sayesinde 'Anjiyo' hakkında gayet iyi bilgilendirildim, teşekkür ederim, iyi çalışmalar, hoşçakalın.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç