Alkol nedir?

Mayalaşmış şekerli sıvıların damıtılmasıyla elde edilen sıvıların genel adıdır. Buna halk arasında yanlış olarak «ispirto» denir.

İspirto kimyaca «etil alkol», ya da «etanol» dür. Alkol iki yoldan: 1. Mayalandırma, 2. Sentetik olarak elde edilir. Birinci yolla alkol elde etmek için üzüm suyu mayalanmaya bırakılır. Mayalanma tamamlandıktan sonra damıtılır.

Sentetik yolla alkol, karpit'ten (kalsiyum karbür) elde edilir. Bugün üzüm yerine nişastalı maddelerden de alkol yapılır. Alkolün kendine mahsus ferahlatıcı kokusu vardır. Renksizdir. Çok eski çağlardan beri keyif verici madde olarak içilir. Sağlık için zararlıdır.

Alkol karbon, oksijen ve hidrojen atomların birleşmesinden oluşur. Genellikle alkol tahıl, üzüm gibi meyvelerin özel aşamalardan geçirilerek yapılmaktadır. Bunlar; şarap, bira, viski gibi içeceklerdir. Saf alkol oranı ne kadar yüksek olursa vücutta ki ısı, boğazdaki yanma da o kadar artacaktır. Şarap ispirtosu içkilerde bulunan saf alkol yüzdesidir.

Saf alkol oranı; birada %2’den %5’e, şarapta%8’den %15’e, rakılarda ise %60’dan %100’e kadar değişir. Alkol zehirlenmesi aynı zaman da sarhoşluk anlamına da gelmektedir. Alkol zehirlenmesi vücudumuzun kaldırabileceği alkol miktarından daha fazla almasıyla oluşur. Alkol alındığından itibaren hızla kana karışır ve beyine kadar gider.

Alkol alımın da beynin farklı nörotransmitterlerini etkiler. Nörotransmitter iki sinir hücresi arasındaki bağlantıyı sağlayan kimyasal maddedir. Alkol beyine giden sinyallerin nörotransmitterlerin yolunda yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu da geçici konuşma bozuklukları, saldırganlık durumu, hareket uyumsuzluğa neden olur.

Alkol bağımlılığı belirtileri

• Kişi tarafından alışkın olduğu etkinin sağlanabilmesi için kullanılan alkol miktarının giderek arttırılıyor olması; eskiden kullanılan, alışkın olunan alkol miktarı ile aynı hissin ve etkinin sağlanamaması (tolerans).
• Kişinin kullandığı alkolün miktarını azaltması ya da alkolü bırakması sonucunda yoksunluk belirtisi dediğimiz bir takım ruhsal ve bedensel sıkıntılar içerisine girmesi ve yoksunluk belirtisi hisseden kullanıcının alkol alması ile rahatlama hissetmesi.
• Kullanılan alkolün kişi tarafından almayı tasarladığı miktardan fazla miktarda ve sürede kullanılmasıAlkol sağlamak, alkol kullanmak ya da alkolün etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcanması.
• Alkol kullanımı yüzünden önemli toplumsal, mesleki etkinliklerin ya da boş zamanları değerlendirme etkinliklerinin azaltılması ya da bırakılması.
• Alkol kullanımını bırakmak ya da denetim altına almak için başarısız girişimlerin varlığı.
• Alkolden zarar gördüğü bilinmesine rağmen alkol alımına devam etmek.

Yol açtığı sorunlar

• Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserleri.
• Doğru düşünme, karar verme ve hareket etme gibi beynin işlevlerini bozması.
• Uyku bozuklukları, baş ağrısı, göz tahribatı.
• Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları.
• Kan pıhtılaşmasını engelleme.
• Karaciğerde ağır hasar.

Tedavi

Alkol sosyal kullanımı da olan bir psikoaktif madde olduğu için alkolün kötüye kullanımını veya alkol bağımlılığının geliştiğini kabul etmek zaman alabilir. Alkol kullanan birçok kişi sosyal kullanım düzeyinde devam ederken alkol bağımlılığı gelişmektedir. Alkol kullanan ve tedavi olmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak tedavi olabilirler.

Tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Hedef ayıklıktır (sobriety). Eşlik eden psikiyatrik bozuklukların ayırıcı tanısı ve tedavisi için bu önemlidir. Tedaviden sonra uzun süreli izleme gereklidir. Kişi uzun süre hastanede kalsa bile daha sonra izlenmezse tekrar alkol almaya başlaması muhtemeldir. Düzenli aralıklarla psikolojik danışma almak veya yardım gruplarına katılmak tekrar başlama riskini azaltır. Nüksler (tekrarlamalar) ilk 6 ayda sıklıkla görülür.

Alkoliğin ailesi alkolizm tedavisinde önemli bir faktördür. İçmeyi sürdürdüğü sürece onunla kalamayacağını belirten eşi alkoliğin alkolü bırakma denemesine girmesi için tek başına yeterli bir sebep oluşturabilir. Alkol bağımlısı birey alkolizm için orijinal bir tedavi programını görmeyi reddediyorsa, hekim alkolik ilişkisini kesmemeli, tedaviyi kabul edeceği bir psikososyal krizi beklemelidir.

Sözlükte "alkol" ne demek?

1. Glikozun mayalaşmasıyla oluşan kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol.
2. Her türlü alkollü içki.

Alkol kelimesinin ingilizcesi

adj. alcoholic, contains alcohol
n. alcohol, intoxicating liquid; spirits
Köken: Fransızca.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç