Aikido nedir?

Aikido'nun anlamı kelimelerin hecelerinden ortaya çıkmaktadır. Ai; "Uyum, sevgi, uyumlu olma", Ki ; "Enerji" ve Do; "Yol, disiplin, yöntem, ekol, öğreti" anlamlarına gelmektedir.

Aikido, kişisel farkındalık, yaratıcılık ve doğa ile uyum içinde olmakla elde edilen bir gücün yoludur. Birtakım fiziksel egzersizler (savaş teknikleri) aracılığıyla, içimizdeki ve evrendeki, yani her yerdeki yaşam enerjisi ile uyumlanma (kendini tanıma - aydınlanma) yoludur. Aslında bir felsefedir. Aikido ‘yu sadece teknik düzeyde çalışanlar, salt savaş sanatı yüzüyle karşılaşmakta ve öğretinin derinliğini anlayamamaktadırlar.

Aikidoka nedir?

Aikido öğrencilerine aikidoka denir.

Aikido da amaç nedir?

Aikido ‘da amaç; kendinle, karşındakiyle, doğayla ve çevremizdeki her şeyle uyuma girebilmek ve uyumsuzluğun getirdiği tüm olumsuzluklardan uzaklaşabilmektir. Aynı zamanda çok etkili ve güç gerektirmeyen bir savunma sanatıdır.

Aikido'nun diğer dövüş sporlarından farkı nedir?

Aikido teknikleri diğer Uzak Doğu savaş sanatları gibi güce karşı güçle karşı koyma prensibine dayanmaz. Rakibin gücünden yararlanma ve kuvvetin yönlendirilmesi prensibine dayanır. Bizim sahip olduğumuz güçle rakibin gücünü birleştirip daha büyük bir kuvvet elde etme prensibine dayanır. Aikido' yu diğer savunma sanatlarından ayıran en önemli fark budur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç