Adjuvan nedir?

Adjuvan tedavi, kanser hastalığında ana tedaviye yardımcı bir ek tedavi yöntemidir. Tümörün boyutu, özellikleri ve yayılımına bakarak koruyucu tedavi olarak uygulanan yöntemlerle(kemoterapi, hormon tedavisi, akıllı ilaç ve radyoterapi tedavileri), kanserin yenileme ihtimalini azaltmayı hedefler. Koruyucu tedavi olarak uygulanan kemoterapi, hormon tedavisi ya da akıllı ilaç tedavisi sistemik tedavilerdir ve tüm vücudu etkiler. Adjuvan radyoterapi tedavisi ise, bölgesel yenileme ihtimali yüksek hastalarda tümörün yerleşim yerinde yenileme ihtimalini azaltır.

Neo adjuvan tedavi nedir?

Esas amaç tümör yükünü küçültüp daha konservatif cerrahi yapılmasını sağlamak ve lokal kontrolü sağlamaktır. Rektum ve akciğer kanserleri, yumuşak doku tümörleri, gibi.

Adjuvan tedavi uygulanan kanser türleri nelerdir?

Sık olarak adjuvan tedavinin uygulandığı kanser türleri, beyin tümörleri, larenks tümörleri, meme kanseri, mide kanseri, rektum kanseri, endometrium ve serviks kanserleridir.

Radyoterapi (Işın tedavisi) nedir?

Bu tedavide, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili rad­yasyon parçacıkları kullanılır. Radyasyon tedavisi, bağırsak duvarının tamamını tutmuş ya da aşmış olan rektal kanserler için yapılan ameli­yatların sonrasında veya öncesinde rektal tümörü küçültmek amacıy­la da kullanılabilir. Kolon kanserinde radyasyon ender olarak kullanı­lır. Radyasyonun amacı primer tümör bölgesinde kanserin yerel olarak yinelemesini engellemektir. Radyasyon kemoterapiyle birlikte veya kemoterapiye alternatif olarak kullanılabilir.

Kemoterapi nedir?

Kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini öldürür ya da bölünüp ya­yılmalarını önler. Bu ilaçlar ağızdan, damardan, damla damla veya damara enjeksiyon yoluyla (intravenöz bolus) verilebilir. En iyi kemoterapi tedavisi diye bir şey yoktur. İlaçların kullanılma zamanı, şekli ve tipi her kolorektal kanserin ve hastanın özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterir.

Kemoterapi ameliyattan sonra uygulandığında tüm kanser hücre­lerinin öldüğünden emin olunmasını sağlar. Radyasyonla birlikte tedavinin etkisini artırabilir. Lenf nodlarında kanser olan evre hastalarda ameliyatın ardından kullanıldığında, ölme riskini üçte bir oranında azaltabilir ve kanserin yineleme riskini de %40 oranın­da azaltır.

.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç