Aşk-ı derun ne demek?

Aşk; "Çok ziyade sevgi, Şiddetli muhabbet, Sevda, Candan sevme" gibi anlamlara gelirken Derun ise; "iç taraf, Dahil, Kalp" gibi anlamlara gelmektedir. Derun osmanlıca bir kelimedir. Bu kelimenin anlamlarına baktığımızda Aşk-ı derun kelimeside "İçten(Kalpten) gelen aşk" gibi bir anlama gelmektedir

Son aylarda Muhteşem yüzyıl dizisiyle popülerleşen Aşk-ı derun kelimesi orada Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem sultan'ın birbirlerine duydukları aşkı anlatmak için kullanılmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse mimar Sinan’dır.

Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Üsküdar’a, Saray’ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç