Mekke Nedir?

Bölgenin İslam dini için kutsal bir bölge olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Diğer bir adı “Mekke-i Mükerreme” olan Mekke, günümüzde Suudi Arabistan’ın Hicaz bölgesinde yönetim merkezi olan bir şehirdir.

Söylenilen gibi İslam dininde çok büyük bir yeri olan Mekke’nin bu önemi taşımasının ana sebebi, İslamiyet dinindeki peygamberlerden biri olan Hazreti Muhammed’in bu bölgede doğduğuna olan inanıştır. Bununla birlikte diğer bir büyük sebep ise İslamiyet dinine ait kutsal kitap olan Kuran-ı Kerim’in bu bölgede indirildiğine olan inanıştır.

Mekke nin kutsal olmasındaki son sebep ise, her yıl milyonlarca Müslüman bireyin akınına uğrayan kutsal mekan Kabe’nin Mekke sınırları içerisinde olmasıdır. Diğer bir adı Beytullah olan Kabe, Kuran-ı Kerim’de şehirlerin anası anlamına gelen “ummü’l kur’a” yakıştırmasıyla bilinmektedir.

Mekkenin anlamı

Mekke bölgesinin bilindik en eski ismi “Bekke”dir. Bazı kaynaklara göre Mekke, hem şehrin ismini hem de Kabe’nin olduğu kısmı kapsayan bir isimken; bazı kaynaklara göre de Harem’in tamamını ifade eden kısma Mekke dendiğini; Bekke kelimesinin ise bahsi geçen mescidin ayrıca bir ismi olduğu dile getirilmiştir.

Mekke bölgesi hakkında bilgiler

Mekke bölgesi, Hz. Muhammed’in doğduğu, büyüdüğü ve evlendiği yerdir. Bu açıdan bakıldığında Mekke bölgesinin Peygamberin hayatındaki önemi yadsınamaz. 571 yılında Mekke’de dünyaya geldikten sonra Hazreti Muhammed, bütün güzel çocukluk yıllarını ve gençlik yıllarını burada geçirdikten sonra 25 yaşında iken Mekke’de eşi Hatice ile evlenmiş, çocukları da bu bölgede doğmuştur.

İslamiyetin ilk doğduğu yerin Mekke olarak kabul edilmesinin sebebi, Hz. Muhammed 40 yaşındayken kendisine Hira dağında bulunan Nur mağarasında ilk vahiyin gelmesi durumudur. İlk peygamber olduktan sonraki süreçlerdeki tüm deneyimlerini Mekke’de geçiren Hz. Muhammed, İslamiyet’i yaymak adına bütün çalışmalarını ve bütün zor zamanlarını da aynı şekilde Mekke’de deneyimlemiştir.

Bu süreçlerden sonra yine İslam dini inanışına göre kutsal kitap olan Kuran-ı Kerim’in ilk ayetleri Mekke bölgesinde inmiştir. Sonrasında bu bölgenin tamamen kutsal sayılması ve dünyanın her tarafındaki tüm Müslümanların namaz kılacakları esnada Kabe’ye yönelmesi; Kabe’nin de Mekke’de olması Mekke’yi yine önemli ve onurlu bir noktaya taşımaktadır.

Müslümanların her sene yaptıkları Hac ibadeti de Mekke’ye gelinerek Kabe’de gerçekleştirilir. İhram kıyafetlerinin giyilerek yapıldığı Hac ibadeti, toplu halde Kabe’ye gidilerek tavaf etme şeklinde yapılmaktadır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç