3D nedir?

Türkçesi 3 boyut anlamına gelmektedir. Geniş anlamda 3 boyutun olması demek yüksekliğin, derinliğin ve genişliğin olmasıdır.

Bunlara 4.sünü eklersek bu da zaman olur ki bu animasyonla ilgilidir. 3D’nin meydana gelebilmesi için bir düzlem, 3 boyutlu bir obje ve bir ışık kaynağının olması gerekmektedir. 3D, üç koordinat sistemi üzerine kuruludur. Bunlar X, Y ve Z eksenleridir.

1838 yılında Sir Charles Wheatstone, görsel derinlik algısının sürecini ilk defa şu şekilde tanımlamıştır; benzer, üst üste bindirilmiş iki görüntüden 3 farklı boyutu algılamak. 3D teknolojisi, Wheatstone’un kendi stereoskopunu geliştirip, sabit resimleri görüntülemek için kullandığı zamana göre çok daha ileridedir.

Şimdi sinemalarda, hatta evlerimizde 3D teknolojisinin nimetlerinden faydalanabilmemiz mümkündür. Bazı insanlar için 3D görüntüleri görmek yeterli olabilir. Fakat bazıları, Avatar’ın nasıl oluşturulduğunu merak edebilir. Bu sorunun cevabı hem gayet basit hem de inanılmaz derecede karışıktır.

Stereoskopi

3D ya da “Stereoskopi”, beynimizin üçüncü bir boyutu nasıl algıladığına yapılmış bir atıf. Gözlerimiz, birbirleri arasında yaklaşık olarak 50 – 75 mm mesafeye sahip, yani her göz dış dünyayı biraz farklı bir açıdan görür. İki taraftaki görüntü, küçük bir farklılık dışında birbirine çok benzer olmalı. Tıpkı resimdeki kadının kafasının arkasındaki çizgi gibi.

Birbirinden çok az farklı olan bu iki görüntü beyne gider, ki bu noktada bu ufak farklılığı dengelemek için çok fazla geometrik işlem gücü gerekir. İşte iki resim arasındaki bu ufak farklılık, 3D denilen şeydir. Yani beynimiz, aynı şeyin iki farklı perspektifini alıp bu iki perspektifi dengeliyor.

Günümüz modern 3D teknolojisi de bu işlemi tekrarlamaya çalışıyor aslında. Bütün o 3D gözlükler ve projektörler, her bir gözün farklı perspektifler ile beslenmesini sağlamaya çalışıyor. Beynin iki farklı görüntü arasındaki perspektif farkını algılaması, matematik ve geometri sayesinde tüm açıları algılayıp görüntüleri eşitlemesi kolay. Zor olan şey, bütün bunları kamera ile yapmak ve görüntüyü katletmeden her bir göz için farklı görüntüleri sağlamaktır.

Dimension nedir?

Dimension’ın türkçe karşılığı; boyut’tur. 3 dimension, dilimize aynı şekilde yerleşmiştir. Yani 3 boyut anlamına gelir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç