Ön kayıt nedir?

Kesin kabul ve kayıt işlemlerinden önce aday başvurularının kabulüdür. Kurumuna göre değişen kurallar dizisi içerebilir.

Genellikle üniversitelerin asıl kayıt işlemlerinden önce, kayıt işlemlerini hızlandırmak amacı ile internet sitelerinden yaptıkları ön kayıt sistemdir.

Kayıtta gerekli olan temel kimlik bilgilerinin önceden sisteme girilerek vakit kazanılması sağlanmaktadır. Her üniversitenin ön kayıt sistemi farklı işlem sırasına sahip olabilir yada ön kayıt sistemi mevcut olmayabilir. Ön kayıt işlemleri kesinlikle asıl kayıt yerine geçmez.

Ön kayıt işlemi sonunda doldurduğunuz formun çıktısı alınıp tarih atıp imzalanır. Asıl kayıtlar için gerekli evraklarla birlikte üniversiteye kayıt tarihi içinde gidip kaydınızı yaptırırsınız. Ön kayıt her üniversitede farklı iş akışına sahip olabilir. Kazandığınız üniversitenin ön kayıt ile ilgili açıklamalarını mutlaka okuyunuz ve işlemleri bahsedilen şekilde yapınız. Ön kayıt sürecini ne kadar hatasız yaparsanız, kayıt işlemleriniz o kadar hızlı olur unutmayınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç