Çift cinsiyet nedir?

Çift cinsiyet; Tıpta "Hermafrodit" olarak adlandırılan bu durum, bireyin vücudunda hem erkek hem kadın organını taşıması anlamına gelmektedir. Hermafrodit, sözlükte "Erkek ve dişi birincil cinsiyet karakterlerini birlikte bulunduran" anlamına gelmektedir. Çift cinsiyetlilerin anne karnında gelişimleri belli bir noktada durduğu için, cinsiyeti tam olarak tespit edilemeyen çocuklar meydana gelir.

Çift cinsiyetliliği neler sebep olur?

1. Anne hormon ilaçları kullanırsa,

2. Çocuğun hormonlarının gelişimi sırasında herhangi bir bozukluk olursa,

3. Anne veya babanın genital hastalıkları varsa çift cinsiyetliliğe sebep olabilir.

Çift cinsiyetlilik nasıl anlaşılır?

Bir kişide her iki cinse özgül fonksiyon kabiliyetine sahip olan gonadların (over – testis), iç ve dış genital organların ve cinsiyet karakterlerin beraber bulunması halinde anlaşılır.

Hermafrodism nedir?

Aynı insanda hem over hem de testisin bulunması haline gerçek hermafrodism denilmektedir.

Psödohermafroditismus nedir?

Burada bir cinsin gonadlarına sahip olduğu halde, diğer cinse has dış genital organlara, sekonder cinsiyet karakterlerine ve psişik durumuna sahip kişilerde söz konusu olan durumdur.

Çift cinsiyetli anlamına gelen hermafrodit kelimesinin kökeni

Hermafrodit kelimesi Yunan mitolojisindeki Ticaret Tanrısı Hermes ile Güzellik Tanrıçası olan Afrodit'in adlarından gelmektedir. Efsaneye göre Afrodit ile Hermes'in bir oğulları olur. Adını Hermafrodit koyarlar. Hermafrodit o kadar güzeldir ki bir su perisinin dikkatini çekmiştir. Peri kız, sürekli ona yakınlaşmak için uğraşır ama Hermafrodit'in nazı ile karşılaşır. Bir türlü yüz bulamayan peri kız, Hermafrodit gölde yüzerken birdenbire karşısına çıkar ve sıkı bir şekilde ona sarılır. Tanrılara onları birbirlerinden ayırmamaları için yalvarır. Sonunda dileği kabul olur ve ikisi de aynı vücutta can bulurlar. Böylece ortaya çift cinsiyetli bir insan çıkar.

Dini açıdan çift cinsiyetlilik

İmam Ebu Hanifeye göre kişinin her iki organından eşit biçimde idrar geliyorsa, o takdirde hem erkek, hem dişidir yani "çift cinsiyetli"dir. İdrar'ın bir organdan az, birinden çok gelmesi buna tesir etmez. Ergen olunca, erkeklik aleti harekete geçip evlenecek güçte bulunuyorsa, o takdirde erkek kabul edilir. Sakal ve bıyıklarının da çıkması böyledir. Bunun gibi ergenlik çağına girince göğüsleri büyür, ayhali olursa o takdirde dişi kabul edilir. Ergenlik çağına girdiği halde ne erkek olduğuna, ne de dişi olduğuna dair belirtilen alametler ortaya çıkmazsa, o takdirde kişi "Hunsa Müşkil" yani  "Eşcinsel" sayılır.

Çift cinsiyetliler namazda erkeklerin saffına katılacak olursa, kadın olma ihtimali dikkate alınarak onların namazını bozmuş olur. Kadınların saffında duracak olursa, erkek olma ihtimali mevcut olduğundan, kadınların namazını bozmuş olur. Çift cinsiyetliler imamın arkasında durduğu zaman, erkeklerle kadınların safları arasında durur, yani ne erkeklerin saffında, ne de kadınların saffında yer alır, bu iki ayn saffın arasında durmuş olur.

İmam Muhammed'e göre, çift cinsiyetliler, henüz ergen olmadan namaz kılarken başörtüsü örtmesi uygun olur. Ergen olduktan sonra kendisinde ne erkeklik, ne de kadınlık alameti açık biçimde ortaya çıkmazsa, o takdirde başörtüsüz namaz kılması, caiz olmaz. Çift cinsiyetliler ergen olduktan sonra mücevherat takınmaz. Bu onun için mekruhtur. Bunun gibi ipek elbise de giyinmesi mekruh kabul edilmiştir.

Çift cinsiyetlilerin hem erkeklerin yanında, hem kadınların yanında soyunup açılması mekruhtur. Yanında mahremi bulunmadığı halde bir kadının ya da erkeğin yanında tenha kalması da mekruhtur. Çift cinsiyetliler, hacca gidecek olursa, yanında erkeklerden bir mahremi bulunursa, Hanefi mezhebine göre  üç günlük ve daha fazla uzak mesafelere seyahat edebilir. Safi ve Maliki mezheplerine göre, yanında güvenilir erkek ve kadın bulunursa gidebilir.

Çift cinsiyetliler öldüğünde onu kim yıkar?

Çift cinsiyetlileri, İslam hukukçularının çoğuna göre, ne kadın, ne de erkek yıkayabilir. Sadece birisi eline bir bez parçası sarıp ona teyemmüm verir ve böylece yıkanmış kabul edilir. Eğer yıkayan onun çok yakını ise, eline bez parçası sarmasına gerek yoktur, o vaziyette teyemmüm verir. Çift cinsiyetliler, henüz ergen olmadan ölürse, onu kadın da, erkek de yıkayabilir, bunda bir sakınca görülmemiştir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç