Zyrtec nedir?

Zyrtec film tablet, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminik bir ilaçtır.

Nedeni belli olmayan kurdeşen ve kronik kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişlik;  alerjik kaşıntılar; saman nezlesi; kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır.

Zyrtec hakkında bilinmesi gerekenler

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Nedeni belli olmayan kurdeşen ve kronik kurdeşenin sebep olduğu kaşıntı ve şişlik;  alerjik kaşıntılar; saman nezlesi; kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır.

Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.

zyrtec

Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Endikasyonları

Mevsimsel allerjik rinit (saman nezlesi), yıl boyu süren allerjik rinit (pereneal allerjik rinit), akut-kronik ürtiker ve anjiyoödem, fiziksel etkenlere bağlı ürtiker (dermografizm), allerjik konjunktivit, atopik ekzema gibi allerjik dermatozlar ve prüritte endikedir.

Kontrendikasyonları

Setirizine karşı duyarlı olan kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler

Taşıt ve tehlikeli makina kullananlarda önerilen dozlar aşılmamalıdır. Uyuşukluk yapabileceği düşünülerek tedbirli olunmalıdır. Sağlıklı gönüllülerde yapılan çalışmalarda, önerilen dozlarda setirizinin psikomotor performansı ve subjektif olarak modu etkilemediği gösterilmiştir.

Birlikte 0.631 g/kg alkol alımının tek başına alkolün oluşturduğu etkileri potansiyalize etmediği bildirilmiştir. Ancak genel olarak antihistaminik ilaçlarla birlikte alkol ve diazepamın kullanılmasından kaçınılmalıdır. Gebe ve emziren kadınlarda kullanım güvenliği kanıtlanmamıştır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanacak doz yarıya indirilmelidir.

Yan etkiler

Psikomotor fonksiyonlarla ilgili objektif testlerde setirizinle rastlanan sedasyon sıklığının plasebodaki kadar olduğu anlaşılmıştır. Nadir olarak aşırı duyarlılık, baş ağrısı, uyku hali, ajitasyon, ağız kuruluğu ve gastrointestinal yakınmalar gibi hafif ve geçici yan etkiler bildirilmiştir.

İlaç etkileşimleri

Diğer sedatiflerle birlikte kullanılacağı zaman dikkatli olunmalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç