Zyprexa nedir?

Zyprexa, (olanzapin) birtakım ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Olanzapin beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır. Gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk halleri için kullanılan bir ilaçtır.

Zyprexa hakkında bilinmesi gereken bilgiler nelerdir?

Olanzapin bunama ile ilgili psikotik durumların tedavisi için kullanılmaz. Olanzapin bunama ile ilişkili durumları olan yaşlılarda kalp yetmezliği, ani ölüm veya zatürree gibi durumlara sebep olabilir. Olanzapin kan şekerinizin yükselmesine (hiperglisemi) sebep olabilir. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Olanzapin’in sebep olduğu uyuşukluk hali veya baş dönmesini daha da arttırabilir. Özellikle sıcak havalarda ve egzersiz sırasında bol bol sıvı tüketiniz.

Gebelik ya da emzirme döneminde Zyprexa kullanımı;

Olanzapin'in anne karnındaki bebek için zararlı olup olmayacağı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Olanzapin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve makine kullanırken Zyprexa kullanımı;

Olanzapin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir yapacaksanız dikkatli olunması gerekir.

Zyprexa (Olanzapin) yan etkileri nelerdir?

Baş dönmesi, uyuşukluk hali veya güçsüzlük, halsizlik,
Birden ayağa kalkınca oluşan tansiyon düşüklüğüne bağlı baş dönmesi,
Kabızlık,
Ağız kuruluğu,
Işığa duyarlılık,
Kilo alma, iştah artışı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurmalısınız.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç