Zil nedir?

Ses vermeye yarayan bir araçtır. Kullanıldığı yerler kapı zilleri, hırsız alarmı, yangın alarmı ve telefon zilleridir.

Başlıca üç çeşidi vardır.

1. Koni biçiminde bir madeni parça ve içindeki zincir veya iple tutturulmuş tokmaktan ibaret çıngırak halindedir. Genellikle çana benzerler.

2. Haber verme ve çağırmada kullanılan elektrikli zildir. Elektrik mıknatısının bobinlerinden akım geçmesiyle, yakınında bulunan tokmağı çekmesi, ekim kesilince de çekme etkisinin durmasıyla çalar. İş yerlerinde ve okullarda kullanılır.

3. Müzikte ve oyun aracı olarak kullanılan zillerdir. Daire biçimi iki madeni parçadan ibarettirler. Müziğin ve oyunun ahengine çeşni katar.

Duyulabilir ses vermesi için yaygın olarak kullanılan elektrikli bir alet. Elektrikli zilin çalışması, U şeklindeki elektro mıknatısın bobinlerinden akım geçmesiyle yaylı çelik çubuğa bağlı tokmağı çeker. Bu esnada tokmak çana vurur. Tokmağın çekilmesiyle devre kesilir, yay tokmağı geriye iter. Bu anda tekrar devre kapanır ve bobinden akım geçer.

Olay bu şekilde devam ederek tokmağın sürekli olarak çana vurması sağlanır. Bu ziller hem çağırma işlemi için hem de okullarda ve fabrikalarda zamanı bildirmek için kullanılır. Kapı zilleri genelde 8 veya 12 voltluk gerilimle çalışırlar. Bu gerilim 220 volt şehir cereyanı transformatörler yardımıyla 8-12 volta indirilerek veya kuru pillerden istifade yoluyla elde edilir. Günümüzde muhtelif kuş sesleri (mesela kanarya sesi) tek tip kesikli ses veren elektronik devrelerden meydana gelen kapı zilleri de kullanılmaktadır.

Sözlükte "zil" ne demek?

1. Birbirine çarparak ses çıkarmak için parmaklara ya da tefin kasnağındaki deliklere takılan metal kurs.
2. İşaret vermek, uyarmak, çağırmak için kullanılan ve bir çan ile bu çanavuran bir tokmaktan oluşan, elle ya da başka düzenlerle işletilebilen araç.

Cümle içinde kullanımı

Gözler kamaştıran şala, meftun eden güle / Her kalbi dolduran zile her sineden ole.
- Y. K. Beyatlı

Zil kelimesinin ingilizcesi

[Zavod Imeni Likhacheva] n. bell, cymbal, doorbell, handbell
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç