Zigot nedir?

Döllenme sırasında spermatozoitin yumurtayla birleşmesi sonucu oluşan hücreye zigot denir.

Zigot gelişiminin devamında bölünerek canlıyı oluşturur. Döl yatağına ulaşan spermlerin embriyo elde edilmesi için sağlayan yapıya denir.

Zigot embriyo elde edilmesinde kullanılarak mitoz bölünme geçirir. Üst üste geçirdiği mitoz bölünme ile hücreler oluşarak küre haline benzer bir yapının ortaya çıkmasını sağlar.

Anne karnında bebeğin oluşmasında ilk adımdır. Meydana gelen bölünmeler katmanlardan oluşan küre halindeki benzer yapıyı oluşturur. Dışta bulunan katman deri, içte bulunan yapı ise iç kısmı oluşmasını sağlar. Zigot bu şekilde oluşumu başlatarak embriyonun meydana gelemsini sağlar.

zigot

Çocuk doğum zamanına gelene kadar döngü şekilde oluşuma devam etmektedir. Çoklu doğumlar, örneğin ikizler, tek zigottan (monozigotik) veya farklı zigotlardan kaynaklanabilir (dizigotik). İnsan neslinde oluşan normal zigot 44XX veya 44XY kromozom yapısındadır.

Zigot mitotik aktivite ile çoğalır ama hacmi değişmez. Oluşan 12-16 hücreli yapı blastomer adını alır. Bu yapı uterus kavitesine gelir. Bu yapının uterus kavitesine yerleşmesine implantasyon denilir. İmplantasyon, fertilizasyondan yaklaşık 6-7 gün sonra olur.

Türleri

Homozigot: Biri anneden biri babadan gelen gen çiftlerinin (Alel) genotipi farklılık göstermiyorsa bu durumda bu gen çiftlerini taşıyan canlı homozigot olarak adlandırılır. Örneğin otozom çift için homozigotluk (A harfi ile) "AA" veya "aa" şeklinde olabilir.

Heterozigot: Biri anneden biri babadan gelen gen çiftlerinin (Alel) genotipi farklılık gösteriyorsa bu durumda bu gen çiftlerini taşıyan canlı heterozigot olarak adlandırılır. Örneğin otozom çift için heterozigotluk (B harfi ile) "Bb" şeklindedir.

Sözlükte "zigot" ne demek?

1. Erkek ve dişi gametin birleşmesiyle oluşan döllenmiş göze.

Zigot kelimesinin ingilizcesi

n. oosperm (Biology)
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç