Zevk suyu nedir?

Zevk suyu cinsel ilişki, sevişme veya ön sevişme sürecinde sperm boşalması yani ejekulasyon öncesi süreçte erkeğin cinsel organından gelen şeffaf sıvıya verilen isimdir.

Zevk suyu olarak isimlendirlen bu sıvının tıptaki adı ise prostat sıvısıdır. Prostat sıvısı nadiren de olsa sperm hücresi içerebilir. Bu nedenle az bir olasılık da olsa gebeliğe yol açabilmektedir.

Geri çekme veya dışarı boşalma yöntemi ile korunanlarda istenmeyen gebeliklerin oluşumasına nadir de olsa yol açabilir. Bu tür bir riske girmek istemeyen çiftler için en doğru ve güvenilir yöntem ise prezervatif bir diğer adıyla da kondom kullanılmasıdır.

Zevk suyu yani prostat salgısının döllenmedeki  önemi ise; kadın vajinası asidiktir. Spermlerin bu asidik ortamda tahrip olmasını, ortamı alkali hale getirerek önler. Semeni önce pıhtılaştırarak, cinsel ilşki sonrasında kadın üreme sisteminde tutunmasını sağlar. Ancak bu esnada spermlerin hareketi kısıtlıdır. Daha sonra ise pıhtılaşmanın erimesini sağlayarak spermlere hareketlilik kazandırır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç