Zerdali nedir?

Gülgiller familyasından bir ağaç meyvesinin adıdır. Kayısıdan daha küçük ve biraz ekşidir. Pestili, reçeli, kompostosu yapılır. Kurutularak da satılır. Kurak bölgelerde, kumsal ve kıraç arazide de yetişir. Doğu ve güney Anadolu'da boldur. #YıIlık üretim 40-50 ton arasında değişir.

Ana vatanı Çin olarak bilinen, 2 m ile 10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaç. Zerdali ağacının yaprakları uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri ya da küttür. Çiçekleri beyaz ve pembe renkli olup yapraklardan daha önce meydana gelir. Meyvelerin üzeri tüylü olup sarımsı turuncu renkte olur. Zerdali ağacının meyveleri, çekirdekleri ve yaprakları kullanılır. Çekirdeklerinden yağ elde edilir. Etli meyvesi şeker, organik asitler ve C vitamini içerdiğinden önemlidir.

zerdali

Çekirdek içinden elde edilen yağ badem yağı yerine, yaprakları derelerde balıkları sersemleterek tutmak için kullanılır. Kayısının en tanınmış çeşidi Şam kayısısıdır. Yuvarlak, orta büyük­lükteki bu kayısı sulu, tatlı ve lezzet­lidir. Çekirdeği de tatlı olur. Şeker­pare çeşidi kalın kabuklu ve nokta­larla benekli olur. Adından da anla­şılacağı gibi tatlı ve suludur. Başka kayısı çeşitleri Malatya kayısısı, To­kat kayısısıdır.

Olgunlaşan meyvelerin el ile top­lanması lazımdır; sopa ile vurarak düşürmek meyveyi zedeler. Kayısıların başlıca hastalığı zamk hastalığıdır. Bu hastalıkta ağacın gövdesinde akıntı görülür. Zamkları toplamak toprağa kireç vermek la­zımdır. Ağaçlara musallat olan yap­rak kurduna karşı tarım ilaçları kul­lanmak gerekir.

Kayısı; kuzey rüzgarlarından koru­nacak yerlere dikilmelidir. Ağaç so­ğuk ve nemli toprağı sevmez, böyle yerlerde zamk hastalığına tutulur. Bununla beraber fidan, aşılandığı ağacın iklim ve havasına uyar. Eriğe aşılanırsa nemli killi topraklarda, ba­deme aşılanırsa kuru, sıcak, kireçli topraklarda yetişir.

Sözlükte "zerdali" ne demek?

1. Kayısı ağacının küçük meyveli bir türü (prunus armeniaca).
2. Bu ağacın acı çekirdekli meyvesi.

Zerdali kelimesinin ingilizcesi

(wild) apricot
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç