Zenmate nedir?

ZenMate, web sitelerine güvenli ve anonim şekilde (gizlenmiş kimlik) erişmenizi sağlayan bir yazılımdır.

VPN ve Proxy ikilisi üzerine kurulmuştur. ZenMate internet tarayıcısına eklenti olarak kurulur. Bir web sitesine erişmek istenildiğinde, erişmek istediğiniz web sitesi ZenMate sunucularına iletilir. Bu  ZenMate sunucuları erişmek istediğiniz sitedeki verileri size sunar. Bilgisayarınız ve ZenMate sunucuları arasındaki tüm internet trafiği şifrelenmiş olur.

Mesela ZenMate kurulduktan sonra nedir.com'a erişmek istediğinizde, internet tarayıcınızın adres satırına nedir.com yazıp enter tuşun bastıktan sonra, bu isteğiniz ZenMate sunucularına iletilir. ZenMate sunucuları, nedir.com sunucularına bağlanır ve web sayfaları sunucudan istenir ve sizin bilgisayarınıza iletilir.

Bu işlem sırasında sizin nedir.com'a bağlandığınız servis sağlayıcınız veya başkaları tarafından bilinmez. Bu işlem şifreli olarak yapılır, IP adresiniz ve diğer kişisel bilgileriniz gizli kalır. Özellikle Turk Telekom ve benzeri servis sağlayıcılar sizinle ilgili bilgileri saklayamaz ve takip edemez. Özetle zenMate çeşitli kaynaklarca yasaklanan sitelere giriş yapabilmenizi sağlar.

ZenMate nasıl çalışır?

ZenMate vekil sunucu mantığı ile çalışmaktadır. Siz bir web sitesine girmek istediğinizde tarayıcınızın adres satırına girmek istediğiniz sitenin adresini yazarsınız. ZenMate bu isteği alır erişmek istediğiniz web sitesine erişir. Web sitesinden gelen bilgiyi size ulaştırır. Bu işlemde tüm veriler şifrelenir. ZenMate kurulduğunda örneğin; Chrome içerisinde sağ üst köşeye ZenMate yeşil kalkan simgesi gelir.

ZenMate'in çalıştığı platformlar

• Google Chrome
• Firefox
• Opera
• Android
• IOS

Mobil cihazlarda Zenmate eklentisini Android için Google Play, IOS için AppStore üzerinden indirebilirsiniz.

ZenMate'in faydaları nelerdir?

• Anonim olarak web sitelerinde gezinme kimliğinizin gizlenmesi
• Yasaklı sitelere giriş imkanı
• IP adresinizin gizlenmesi
• Web siteleri ve bilgisayarınız arasında şifreli iletişim.

ZenMate ücretsiz mi?

ZenMate resmi sitesinde "ZenMate ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır" ibaresi kullanılmaktadır. Android gibi mobil cihazlarda ZenMate 500MB lık kota ile çalışmaktadır. Bunun üzerinde trafik için satın almanız gerekecektir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç