Zekat nedir?

İslamlığın beş şartından biridir. Hicret'in ikinci yılında ve oruçtan önce farz kılınmıştır. Hadislerde zekatın «Erkan-ı Islamiyenin üçüncüsü» olduğu belirtilmiştir.

Genel olarak zekat zengin ve hali vakti yerinde Müslümanların, seneden seneye mallarının kırkta birini fakir ve muhtaç Müslümanlara vermelerinden ibarettir. Zekat, altın ve gümüş gibi değerli madenler, bunlardan yapılmış yüzük, küpe, bilezik, çatal, kaşık, bıçak, ibrik, leğen ve benzerleri ile, deve, koyun, keçi, inek ve manda gibi hayvanlar üzerinden verilir.

Zekatta her mal için ne kadar bir kısım verileceğine dair bir ölçü vardır. Buna «zekat nisabı» denir. Bugün zekat miktarları günün fiyat endekslerine göre Müftülükler tarafından hesaplanıp, Müslümanlara bildirilir. Buluğ çağına ermemiş olanlar, borçlular, malı ve kazancı ile önce kendisini ve ailesini geçind iremeyenler zekat vermezler.

Zekat verilecek olanlar ise, fakirler, çalışamayacak durumda hasta olanlar, köleler, borcundan fazla nisaba sahip olmayan borçlular, her çeşitten yardıma muhtaç olanlar, yerinde zengin bile olsa, türlü sebeplerden parasız ve yolda kalmış olanlar. Zekat ayrıca hayır kurumlarına, okul, hastane ve askeri birliklere de verilebilir.

Zekat, İslam dininin büyük özelliklerinden biridir. Bu yoldan insanlar arasındaki sefaletin önlenmesi garanti altına alınmak istenmiştir. Sosyal adalet kavramının en başarılı uygulamalarından sayılabilir. Fertler zeka, güç ve imkanlar yönünden aynı seviyede olmadıklarına göre, üstün seviyedekiler, bu seviyeye ulanmamış olanlara yardım ellerini uzatmakla, kendilerine bu İmkanı bağışlayan Tanrı'ya da şükürlerini belirtmiş olmaktadırlar.

Sözlükte "zekat" ne demek?

1. Müslümanlıkta sahip olunan mal ve paranın kırkta birinin, helal olmasını sağlamak için her yıl sadaka olarak dağıtılması. Zekat ayrıca İslam' ın beş şartından biridir.

Zekat kelimesinin ingilizcesi

n. alms
Köken: Arapça

Zekat ne demek? (Ekonomi)

İslam dininde varlıklı kimselerin sahip oldukları mal ve paraların kırkta birini, her yıl sadaka olarak dağıtmaları şeklinde beş temel şarttan birisi.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç