Zambak nedir?

Zambakgillerin örnek bitkisidir. İri çiçekler açar. Süs bitkisi olarak yetiştirilir. 80 çeşidi vardır. Yumrulardan yetişir.

Çiçeklerinin renkleri çok çeşitlidir. En güzel zambaklar Tibet ve Himalayalar'da elde edilir. Lale, çiğdem, pırasa ve soğan bu familyadandır. Çiçekler hoş kokuludur.

Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildiği gibi Batı ve Kuzey Anadolu’da tabii olarak yetişen yabani türleri de bulunur. Nemli ve kumlu topraklardan hoşlanır. Taşlık ve kayalık yerleri sever. Memleketimizde yabani olarak yetişen zambakların başında akzambak, kırmızı zambak, Zigana zambağı ve Trabzon zambağı gelir. Kullanıldığı yerler: Dahilen (% 2’lik) idrar arttırıcı ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

zambak

Zambak çiçeklerinden su buharı destilasyonu ile zambak suyu elde edilir ve sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca zambak esansı parfümeride de kullanılır. Zambak soğanlı bir bitkidir. Saksıda zambak yetiştirmek için iri soğanlar kullanılır. Soğanlar ilkbahara doğru kumlu topraklı bir saksıya dikilir.

Aydınlık bir yerde, yeter derecede nemli tutulan soğanlar, bahara doğru sürmeye başlar. Filiz saksı boyunu aşınca, saksıya yeniden toprak koymalı, su payına kadar doldurmalıdır. Böylece, kökler daha iyi gelişir. Zambakları yazın güneşli bir balkonda bulundurmalı, sık sık sulamalıdır.

Saksıyı, toprağı değiştirmeye lüzum yoktur. Dışarıda bakılan zambak da aynı şekilde yetiştirilir. Çiçekler solduktan sonra yapraklar da bozulmaya başlar. Sulamayı azaltmalıdır. Bundan sonra toprağın içinde kuruyan kısımları keserek, soğanları toplamalı, nemli kum içinde, ya da limonlukta saklamalıdır.

Sözlükte "zambak" ne demek?

1. Zambakgillerden, güzel ve iri çiçekli bir süs bitkisi (lilium).

Zambak kelimesinin ingilizcesi

n. flag, fleur de lis, lily
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç